Aktor Per Øyvind Valland slo i sin prosedyre fast at Hamse Ali ikke var i Nygårdsparken natt til 22. september i fjor, da han mener å ha blitt utsatt for rasistisk motivert vold av seks ukjente menn.
– Forklaringen hans til politiet, har objektivt sett vært uriktig. Det har ikke skjedd en voldshandling med rasistisk motiv, sier Valland.
Påtalemyndigheten mener samtidig at den falske forklaringen ikke er gitt med forsett, altså med mål om å villede politiet.
Aktor Per Øyvind Valland (bak) og etterforskningsleder Vegard Thomassen Lauritsen i Vest politidistrikt.
Foto: Oddgeir Berland Øystese / NRK– Retten har vist en grundig, god og interessant gjennomgang av fenomenet falske minner, erkjente Valland, med henvisning til sakkyndiges rettsmedisinske rapport som slo fast at Ali kan ha lidd av falske minner.
Etter påtalemaktens syn kan man ikke se vekk fra at tiltalte har vært i en tilstand, der forklaringen har oppstått som et resultat av traume mot hode, og påvirkning av alkohol.
– Derfor ber jeg om at Hamse Ali frifinnes i saken, konkluderte Valland.
Var aldri i parken
Et sentralt bevis i saken er også en video fra et overvåkningskamera i Bergen sentrum, som viser Ali suse forbi på tidspunktet han hevdet å ha vært i Nygårdsparken.
Denne ble Ali overrasket over, da den ble vist til han av politiet under avhør.
Politiet fant aldri de seks mennene Ali hevdet sto bak angrepet.
Illustrasjonsbilde av parken.
Foto: Oskar Rennedal / NRKDeres teori er at han har falt på elsparkesykkelen et sted i Bergen sentrum, på vei hjem fra fest.
Ifølge den rettpsykiatriske rapporten hadde Ali 1,1 i promille da han ankom Bergen legevakt denne septembernatten.
Han var også tydelig preget, både psykisk og fysisk, og fikk blant annet påvist hjernerystelse, en opprevet leppe og flere knekte fortenner.
Husker ingenting
Ali har forklart i retten at han nå ikke husker noen ting av hendelsen. Heller ikke det han sa til politiet i sin opprinnelige forklaring.
Forsvarer Anette Vangsnes Askevold har i retten lagt vekt på at han aldri mente å villede politiet.
Advokat Anette Vangsnes Askevold forsvarer Hamse Ali i saken.
Foto: Oddgeir Berland Øystese / NRKFotballklubben som Ali tilhører, Djerv, samlet som NRK tidligere har omtalt inn rundt 253.000 kroner i en innsamlingsaksjon på vegne av ham, for å dekke utgiftene knyttet til skadene han fikk.
Også SK Brann, politikere og mange andre engasjerte seg stort i saken.
Ali sa i sin forklaring i retten tirsdag at han ville betale tilbake alle pengene.
Askeland mente at klienten sin kunne ha falske minner fra angrepet, grunnet hjernerystelsen han fikk som følge av hendelsen.
Ekspert: – Kan ha lidd av minnetap
Nevropsykolog Knut Dalen ble oppnevnt som sakkyndig i saken, for å vurdere sannsynligheten for dette.
Han begynte innledningen sin med å påpeke de fysiske skadene Ali hadde, og at de, uavhengig av årsak var betydelige.
– Hjernen er veldig sårbar, og endringer av minner er helt naturlig, selv uten påvirkning fra hodetraumer eller alkohol, sa han.
Tiltalte har i ettertid av hendelsen vært gjennom flere operasjoner hos tannlegen, og var derfor noe redusert og påvirket av smertestillende medisiner da den rettsmedisinske vurderingen ble gjennomført.
Knut Dalen er spesialist i klinisk nevropsykologi, og har vurdert Alis evne til å huske minner.
Foto: Sandra Lid Krumsvik / NRKLikevel scoret Ali veldig bra på de nevropsykologiske testene, og har ingen langvarige psykiske lidelser, forklarte Dalen i retten onsdag.
Dalen har tatt med Alis barndom, bakgrunn og foranliggende forhold i vurderingen.
Men det er alkoholen og hodeskaden som har vært av størst interesse for nevrospesialisten.
– Personer som både er blitt utsatt for akutt inntak av alkohol og hodetraumer er særlig utsatt for dårlig hukommelse, falske minner og blackouts, konkluderte Dalen.
Troverdig forklaring
Han påpekte at dette ikke er noe man umiddelbart nødvendigvis legger merke til, med henvisning til legevakten og politiet som har beskrevet Ali som «adekvat» under sine forklaringer av hva som skjedde.
– Man kan snakke helt adekvat, selv om man har opplevd en kraftig hjernerystelse. Derfor er det vanskelig for andre å merke hvis en person har opplevd minnetap, forklarte han.
Dalen mener også at Ali fremstod nøktern i sakkyndige samtaler, og at hans forklaring da samsvarte med hans forklaring i retten.
– Hadde det vært en som jobbet veldig bevisst for å lage en historie, ville han vært mer insisterende, argumenterte han i retten.
– Det virket veldig troverdig at han sa det han mente at han opplevde.
Dalen har lang erfaring fra rettsmedisinen, og viste til ekstreme eksempler fra tidligere, der blant annet en av pasientene hadde mistet hukommelse fra fire år tilbake etter en vesentlig hodeskade i en bilulykke.
Det er sannsynlig at også Ali har lidd av hukommelsestap, mener han.
– Men om det er dette, eller andre motiver som har ført til de ulike forklaringene i saken, får retten bedømme, understrekte han.
Dommer i saken, Kristin Farstad, påpekte at de to versjonene til politiet og Ali er helt forskjellige.
– De har ingen felleskomponenter. Det er forklaring A sammenlignet med forklaring Å, sa hun spørrende.
Hengt ut på sosiale medier
Ali er hardt preget av saken, og har i retten fortalt at han har følt seg mye alene og isolert etter all medieoppmerksomheten.
Det tyngste for ham, var ifølge den rettsmedisinske rapporten overgangen fra fornærmede til tiltalt.
Ali tok til tårene flere ganger, og forklarte at han er blitt utsatt for trusler og hets som følge av saken.
NRK er kjent med at en privatperson har livestreamet seg selv på sosiale medier, mens vedkommende står utenfor rettslokalene og uttaler flere rasistiske utsagn.
Personen, som til tider har fulgt saken fra tilhørerrommet onsdag, skal også ha limt opp klistremerker i området med budskap som «Stopp islamiseringen av Norge» (SIAN) og lignende.
Politiet opplyser til NRK at tiltalte vil få bistand av sikkerhetsavdelingen deres, for å komme seg hjem igjen etter at retten er hevet.
Aktor Per Øyvind Valland og forsvarar Anette Vangsnes Askevold vil ikke kommentere saken ytterligere, før retten er hevet onsdag.
Publisert 22.10.2025, kl. 14.33