Zainab veide 2 kilo. Så klarte ikke den lille kroppen mer

10 hours ago 2



Stadig flere palestinske barn sulter i hjel. For Zainab Abu Halib kom ikke hjelpen i tide.

 Hussam Al-Masri / Reuters / NTB
DØDE: Noen dager etter at dette bildet ble tatt døde Zainab på sykehuset. Foto: Hussam Al-Masri / Reuters / NTB

Publisert 27.07.2025 02:54

På et rom på Nassersykehuset sør på Gazastripen ligger Zainab Abu Halib sammen med flere andre alvorlig underernærte barn. 

Den lille jenta gråter og puster tungt. 

De bekymrede foreldrene har fortsatt et lite håp om at datteren kan overleve. 

 Hussam Al-Masri / Reuters / NTB
SULTER: Flere små barn har sultet i hjel de siste dagene. Foto: Hussam Al-Masri / Reuters / NTB

– Vi har vært på sykehuset i tre måneder uten å se noen bedring, sier moren Esraa Abu Halib til AP. 

Derfor viser vi disse bildene

TV 2 har valgt å vise sterke bilder av sultofre i Gaza. Det gjør vi ikke uten grundig vurdering.

Disse bildene dokumenterer en humanitær katastrofe som utspiller seg i sanntid, og de viser konsekvensene av krig og blokade på en måte som ord alene ikke kan formidle.

Vi viser dem fordi det er vår oppgave som nyhetsformidler å dokumentere virkeligheten og fordi det er pressens oppgave å beskytte enkeltmennesker og grupper mot overgrep eller forsømmelser fra offentlige myndigheter.

Veide mindre da hun døde

Zainab ble født til det Norsk Folkehjelp beskriver som «et helvete på jord». 

Da moren Esraa ble gravid var sultkatastrofen allerede et faktum. 

– Kanskje hvis hun hadde fått ordentlig næring i de ni månedene, så ville hun vokst som normalt, sier Esraa. 

 Hussam Al-Masri / Reuters / NTB
EN FJERDEDEL: Mange barn opplever det samme som Zainab. Leger uten grenser sier at en fjerdedel av barna på deres klinikker i Gaza er underernærte. Foto: Hussam Al-Masri / Reuters / NTB

Den nybakte moren kjempet lenge for å få tak i morsmelkerstatning. 

Den lille jenta var allergisk mot vanlig melk og trengte derfor en spesiell type. Dette produktet var det umulig å få tak i på Gaza. 

Zainab ble derfor tynnere og tynnere. Sykere og sykere. 

 Mariam Dagga / AP / NTB
VAR FRISK: Zainab var en frisk baby, før hun ble mer og mer underernært. Foto: Mariam Dagga / AP / NTB

Til tross for behandling på sykehuset var det ikke mulig å hjelpe den lille kroppen. 

Denne uken døde Zainab. Hun ble bare fem måneder gammel. 

Ifølge AP veide Zainab mindre da hun døde enn da hun ble født. 

 Ramadan Abed / Reuters / NTB
SULTET I HJEL: Zainab døde av sult. Foto: Ramadan Abed / Reuters / NTB

– Én av tre har ikke spist

Zainab er ett av 85 barn som har dødd av underernæring de siste tre ukene. Det viser tall fra helsedepartementet i Gaza. 

Verdens matvareprogram (WFP) mener sultkatastrofen på Gazastripen har nådd nye nivåer. 

– Nesten én av tre har ikke spist på flere dager. Underernæringen øker kraftig, og 90.000 kvinner og barn trenger akutt behandling, heter det i uttalelsen fra WFP.

Ifølge lederen for FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger står det 6000 lastebillass med nødhjelp klart i Jordan og Egypt. 

– Opphev beleiringen, åpne portene og garanter trygg ferdsel og verdig tilgang for mennesker i nød, sier Unrwas leder Philippe Lazzarini.

Ifølge FN har over 1000 palestinere blitt skutt og drept i forsøk på å få tak i nødhjelp i Gaza siden mai.

Kunne fått en annen skjebne

I dag holdt Esraa rundt Zainabs kropp for aller siste gang.

– Det er så mange barn som henne, som også lider av underernæring, sier moren. 

 Ramadan Abed / Reuters / NTB
BEGRAVELSE: Lørdag hentet foreldrene Zainabs døde kropp for å begrave henne. Foto: Ramadan Abed / Reuters / NTB

Hun mener Zainabs skjebne kunne vært en helt annen. 

– Hvis grenseovergangene hadde vært åpne ville hun klart seg. Da hadde jeg ikke stått her foran likhuset og ventet på datteren min, sier Esraa. 

Read Entire Article