PARIS (TV 2): Peter (55) og datteren Ilse (13) fikk en skremmende start på søndagen.

Publisert 19.10.2025 15:31 Sist oppdatert 19 minutter siden
Søndag morgen skulle Peter Ras (55) og datteren Ilse (13) nyte kunsten på verdens mest besøkte kunstmuseum.
Men dagen ble langt fra slik de hadde planlagt.
– Vi skjønte fort at det var en alvorlig situasjon, sier Ras til TV 2.

– Ba oss løpe
Ras og datteren kom tidlig til museet, og var med i den første gruppen av turister som entret Louvre denne søndagen.
De gikk først til museets største rom, Salle des États, for å studere ett av verdens mest kjente malerier; Mona Lisa.
De hadde ikke før forlatt dette rommet, før ting begynte å skje rundt dem.
– Dørene ble stengt og gardinene trukket for, mens sikkerhetsfolk ropte at vi måtte komme oss bort raskt. Vi måtte løpe, sier Ras.

Tungt bevæpnet
Han forteller at de var omringet av museets sikkerhetsfolk, som var strenge og tydelige i sine beskjeder.
Like etter oppdaget de 10–15 tungt bevæpnede menn, som så ut som politi og militære, løpe opp trappene.
Far og datter hørte rykter om at det dreide seg om en tyv med en kniv, men de kunne ikke skjønne at det skulle igangsette en så stor aksjon.

– Vi begynte å skjønne at det var snakk om en alvorlig situasjon, så vi forlot bygningen så raskt vi kunne, sier den 55 år gamle faren.
Da de kom på utsiden av det verdenskjente museet, så de stigen som sto lent opptil veggen samt et knust vindu.

– Da skjønte vi at det måtte ha en sammenheng, sier Ras.
Var nervøse
– Det må ha vært en skremmende opplevelse?
– Vi var litt stresset og nervøse, ja. Det var ikke akkurat den mest avslappende morgenen vi har opplevd. Det var ingen panikk, men folk var redde, sier 55-åringen.
Ordfører Ariel Weil i Paris Centre er en av mange som er forbløffet over ranet.
– Det er et sjokk, sier han til avisen til Le Parisien og legger til at det er uunngåelig at ranet reiser spørsmål rundt sikkerheten.
– Det virker som et filmmanus til Arsène Lupin, sier han, og viser til den fiktive gentlemanstyven i forfatter Maurice Leblanc kriminalromaner.