Våpenhvilen i Gaza har trådt i kraft

1 month ago 29



Våpenhvilen mellom Israel og Hamas har trådt i kraft etter en nesten tre timer lang forsinkelse som følge av en manglende gisselliste.

Våpenhvilen skulle opprinnelig ha trådt i kraft allerede klokken 7.30 norsk tid, men i 10-tiden bekreftet Israel at våpenhvilen skulle tre i kraft klokken 10.15.

Forsinkelsen skyldes at Hamas ikke hadde gitt Israel listen med navn på gislene som skulle løslates i dag, slik det var bestemt i avtalen. Israels statsminister Benjamin Netanyahu ga derfor den israelske hæren (IDF) ordre om å ikke starte våpenhvilen før listen lå på hans bord.

Ifølge Hamas skyldes forsinkelsen «tekniske problemer». Rundt klokken 9 ble det imidlertid bekreftet at gissellisten var gitt til Israel og navnene på de tre kvinnelige gislene som løslates i dag ble offentliggjort.

Det er snakk om De tre kvinnelige gislene Romy Gonen (24), Emily Damari (28) og Doron Shtanbar Khair (31).

Det har ikke vært pause i krigshandlingene på Gazastripen siden slutten av november 2023, litt over en måned etter krigsutbruddet 7. oktober. Diplomater har jobbet i månedsvis med å få på plass en ny våpenhvile mellom Israel og Hamas. Den ble inngått på onsdag denne uken.

Publisert: søndag 19. januar 2025 kl. 11:07 Oppdatert: Akkurat nå

Read Entire Article