– Det er juks. Uredelig. Jeg hisser meg opp når jeg tenker på det, sier kjemiker Alexander Sandtorv.
– Du er litt forbanna?
– Nei, jeg er ordentlig forbanna.
Sandtorv reagerer på at Extra og Kiwi sprøyter sin fryste kylling full av vann, salt og masse tilsetningsstoffer.
– Jeg
er usikker på hvorfor de gjør dette, men jeg tror de skal få vannet til å bli i
fileten, og da trenger de en rekke tilsetningsstoffer.
– Betaler for vann
Fryst First Price har bare 87 prosent kyllingfilet og Xtra har kun 83 prosent.

– Jeg synes det er matjuks. Når du går i butikken og kjøper kyllingfilet, regner du med at den er 100 prosent ren. Her betaler du for vann og tilsetning. Det gir ikke mening å fylle kylling med vann. Det er galimatias, sier Sandtorv.

Ikke bare er den fryste kyllingen pumpet full av vann. Den er også dyr.
Hos Kiwi betaler man 149,50 per kilo for den fryste varianten med masse E-stoffer og vann, mens en fersk kyllingfilet med 0 prosent vann og salt koster 134 kroner per kilo.

Kiwi og Extra forsvarer pris og kvalitet lenger ned i teksten.
– Kjempetrist
– Det er kjempetrist, sier matinfluenser Kristoffer Gregersen bak instagramkontoen «Styrunna».
Han tror mange forbrukere blir lurt.
– Det er jo veldig få som leser innholdsfortegnelsen. Du tar jo for gitt at en kyllingfilet er en kyllingfilet og ikke bare inneholder 90 prosent kylling. Resten er masse vann og E-stoffer. Eller at naturelle kyllinglår hos Meny bare inneholder 80 prosent kylling og er ultraprosessert.

Kyllinglår X-tra solgt på Meny
Ingredienser: Kyllinglår 80 %, vann, maltodekstrin (mais), antioksidant (E331), stabilisator (natriumtripolyfostat)(E451), konserveringsmiddel (E262), fortykningsmiddel (karragenan)(E407).
I en av postene på hans Instagramkonto viser han hvordan Meny markedsfører X-tra kyllinglår som dypfryste, naturelle kyllinglår på plakaten.
Faktum er at det bare er 80 prosent kylling. I tillegg masse vann, E-stoffer og ikke minst det omstridte fortykningsmiddelet karragenan.
Kyllinglårene inneholder karragenan, til tross for at Meny på sin egen nettside skriver at dette middelet «blir trukket frem som det som har størst negativ påvirkning på tarmhelse av de godkjente tilsetningsstoffene».
De skriver også: «Det at flere produsenter nå fjerner karragenan fra sine produkter, er et godt bevis på at det nytter å bruke sin forbrukermakt».

Gregersen mener man bør styre unna kyllingen til Meny og billigmerkene til Kiwi og Extra.
– Vi må stoppe opp og si nei til at de tukler med råvaren. De gjemmer seg bak at det er bra for konsistensen når det fryses, men dette er jo produkter vi har fryst i mange år uten at vi har tilsatt noe i det hele tatt.
Meny svarer
Hvordan forsvarer Meny at de selger kylling tilsatt karragenan som naturelle kyllinglår?
– Dette er et produkt vi ikke godkjenner i våre butikker, sier kommunikasjonssjef Nina Horn Hynne hos Meny og tilføyer:
– Her er det én enkeltbutikk som har tatt inn varen via en partikjøp-grossist, og butikken har ikke lenger produktet inne.

Siden Meny er eid av Norgesgruppen, selger de fryst First Price kyllingfilet med vann, salt og tilsetningsstoffer. Det er den billigste kyllingen man får hos Meny.
– Rammer de med dårligst råd
– Det er dessverre slik at når man skriker etter billigere mat, er dette det svaret vi får, sier Gregersen og tilføyer:
– Det rammer de som har dårligst råd. Alenemoren eller -faren som er nødt til å handle det aller billigste. Men det blir jo ikke så sinnssykt mye billigere når man ser på alt vannet som er tilsatt, sier matinfluenseren.

Alexander Sandtorv sier mange blir lei seg når han kritiserer First Price.
– De forteller at det er det eneste alternativet de råd til å kjøpe. De skammer seg. Men det er ikke de som skal skamme seg, men First Price som tilbyr dette til kundene, sier Sandtorv, som også har sine egen Instagramside «dr_sandtorv» hvor han får tilbakemelding fra leserne.
Vann i fersk kylling
I dette tilfellet er likevel fersk kyllingfilet billigere enn fryst. Det er tross alt ikke all verdens jobb å hive fersk kyllingfilet i fryseren.
Hos Extra er det litt vanskeligere fordi de også har sprutet vann i den ferske varianten til Xtra. For å få kylling uten vann og E-stoffer må du betale 30 kroner mer per kilo.

Fryst First Price kyllingfilet
Ingerdienser: 87 prosent kyllingfilet, 12 prosent vann, 0,3 prosent salt, dekstrose (mais), maltodekstrin (mais), potetfiber, fortykningsmiddel E415.
Men hva er egentlig disse tilsetningsstoffene i den fryste First Price-kyllingen.
– Dekstrose er en form for druesukker og maltodekstrin er karbohydrater
som er erstatning for sukker, sier Sandtorv og tilføyer:
– For meg ser det ut som om potetfiber binder det tilsatte vannet i fileten, og E415 er xantangummi som får det til å bli stabilt.

– Helt bananas
Xantangummi har fått kritikk i en amerikansk forskningsrapport for å påvirke bakteriene i tarmen.
– Det er helt bananas at alt dette her er tilsatt i en kyllingfilet.
Fryst Xtra kyllingfilet
Ingredienser: 83 prosent kyllingfilet, 16 prosent vann, salt, dekstrose (mais), konserveringsmiddel (E262), surhetsregulerende (E331), antioksidant (E301).
Pris for en kilo fryst Xtra kyllingfilet er kroner 138,70.
– Enda flere E-stoffer! De er trolig tilsatt for å gi produktet lenger holdbarhet. Men trenger fryst kyllingfilet lenger holdbarhet? Er ikke lenger holdbarhet poenget med å fryse kyllingen?, spør Sandtorv.

På den ferske Xtra-kyllingfileten er det også tilsatt vann, men bare 8,4 prosent. Ellers inneholder den alle de samme tilsetningsstoffene som den fryste varianten.
Den er nesten fem kroner billigere enn den fryste.
– Bedre dyrevelferd
Hos Rema 1000 tilbyr de utelukkende 100 prosent kyllingfilet uten verken vann, salt eller tilsetningsstoffer.
– Rema 1000 skal tilby varer av høy kvalitet, billigst i landet, og vi er stolte over
at alle egenproduserte kyllingprodukter som kundene kjøper hos Rema 1000, kommer
fra kyllinger som har hatt bedre dyrevelferd, sier leder kommunikasjon Hege Rognlien i Rema 1000.

Men prisen på den fryste versjonen hos Rema 1000 er høyere. Fryst Solvinge naturell, rå kyllingfilet koster 179,33 per kilo.
Det er over 40 kroner dyrere enn X-tra varianten og 30 kroner dyrere enn First Price. Men disse inneholder jo vann og det bør trekkes fra i regnestykket.
Den ferske Solvinge koster 162,80 og den billigste fra Prima lavpris koster 134 per kilo. Akkurat som den ferske First Price-kyllingen uten vann.

– Grunnen til prisforskjellen er at ferskt kyllingkjøtt er mer konkurranseutsatt
enn fryst, noe som gjør at vi må selge den billigere for å ha
konkurransedyktige priser, sier Rognlien.
Ny fryst kylling
Kommunikasjonssjef Kine Søyland i NorgesGruppen forklarer at man tilsetter den fryste First Price-kyllingen saltvannsløsning og tilsetningsstoffer for å bevare saftigheten i kjøttet.
– Men i lys av det økte fokuset på ren mat og «clean label», så jobber vi nå aktivt med optimalisere ingredienslisten på våre kyllingprodukter. Målet er å relansere fryst kyllingfilet og kyllinglår uten tilsatt vann innen høsten 2025.

Kommunikasjonsdirektør Harald Kristiansen i Coop lover også forandringer på sin billigserie Xtra.
– I forbindelse med vår satsing på saktevoksende kylling, hvor vi nylig lanserte tre nye produkter i Coop-serien, ser vi nå på alle våre produkter og gjør flere endringer. Blant annet tar vi vekk vann og salt både fra fryst og fersk kylling. Vi vet at våre kunder, som eier oss, blir mer og mer opptatt av ren mat uten tilsetningsstoffer og da har vi lyttet til medlemmene og gjør nå endringer, sier Kristiansen.