– Tsunamien vil treffe øyene fra alle kanter

20 hours ago 2



Hawaii stålsetter seg for tsunamien. Skal treffe rundt klokken åtte norsk tid.

 Hawaii ligger utsatt til for bølgene som er på vei etter det kraftige jordskjelvet utenfor Kamtsjatka-halvøya.
TSUNAMIVARSEL: Hawaii ligger utsatt til for bølgene som er på vei etter det kraftige jordskjelvet utenfor Kamtsjatka-halvøya.

Publisert 30.07.2025 07:36

På Hawaii varsler sirener om tsunamivarselet, og det er beordret evakuering i flere områder. 

– Evakuer kystområdene med en gang, var budskapet fra guvernør Josh Green under en pressekonferanse tidlig onsdag morgen norsk tid. 

– Vi må forvente flom like etter bølgene treffer, sier han. 

Det skal være observert bølger på opp til tre meter på vei mot Hawaii, skriver CNN. Ingen vet hva effekten blir når de treffer. 

Se direktebilder her:

Direkte

Nyhetsstrømmen

– Bølgene vil ikke treffe en strand. De vil pakke seg rundt øyene, sier guvernøren. 

Videre oppfordrer han til å holde hodet kaldt og ikke få panikk. 

I Honolulu og på Maui er det tett trafikk mot høyden, skriver BBC. 

Det er ventet at bølgene kan treffe øyene i 8-tiden onsdag morgen norsk tid.

 EUGENE TANNER / AFP / NTB
EVAKUERER: Folk hamster mat og trekker bort fra kystområdene. Har fra Waikiki, Oahu, Hawaii. Foto: EUGENE TANNER / AFP / NTB

Fly som var på vei til de populære ferieøyene har snudd i lufta.

Seismolog Harold Tobin sier til kanalen at graden av alvor på Hawaii vil være en pekepinn på hvordan øvrige faresoner kan rammes. 

Tsunamivarselet ble sendt ut etter et svært kraftig jordskjelv med styrke 8,8 på Kamtsjatka-halvøya lengst øst i Russland.

Jordskjelvet som gikk i 01.30-tiden natt til onsdag norsk tid, 11.30 lokal tid, hadde en styrke på 8,8 ifølge det amerikanske jordskjelvsenteret USGS.

Skjelvet er det kraftigste på verdensbasis siden 2011, ifølge AP. Da utløste et jordskjelv på styrke 9 en tsunamibølge som rammet det japanske atomkraftverket i Fukushima.

Read Entire Article