Togulykken i Arna: – Meget redusert bremsekraft

4 hours ago 2



Havarikommisjonens konklusjon er i tråd med hva togselskapet selv har opplyst tidligere.

Lokomotivet til godstoget veltet i innløpet til togtunnelen mellom Arna stasjon og Trengereid i mars i fjor.  Et passasjertog fra Oslo stanset én kilometer unna. ulykken. Foto: Petronelle Halvorsen / Bergens Tidende

Publisert: 14.10.2025 10:34

I mars i fjor kjørte et tog på rødt lys ved Arna stasjon i Bergen.

En sikkerhetsmekanisme ledet toget inn på et kort sidespor utenfor Arnanipatunnelen. Da sidesporet tok slutt, fortsatte toget på grusen innover i tunnelen.

Ulykken førte til store materielle skader. De er anslått til å være 52 millioner kroner på toget og 27,8 millioner for gjenoppbygging av skadet infrastruktur.

– Den direkte årsaken til ulykken var at godstog 5924 gikk med meget redusert bremsekraft fra Bergen terminal, noe som gjorde det umulig for toget å stoppe ved Arna stasjon der det skulle krysse med et passasjertog.

Det skriver Statens havarikommisjon om togulykken, i en rapport publisert denne uken.

De skriver videre at det var flere faktorer som bidro til at ulykken kunne skje.

– Svært alvorlig

Henning Aandal, som er daglig leder i togselskapet Onrail, har tidligere sagt til Bergens Tidende at bremsene på toget ble utilsiktet avstengt rett før avgang.

Han omtalte dette som et brudd på deres prosedyrer.

– Dermed var dette toget i stor grad bremseløst på vei inn mot Arna stasjon. Det er svært alvorlig, for det viktigste på et tog er at bremsene fungerer, har han uttalt.

I havarikommisjonens rapport, står det at:

– På grunn av tidligere feilsøking og feilretting av en ikke-sikkerhetskritisk feil hadde fører besluttet å stenge hovedledningskranene mellom lokomotiv og første vogn, men glemt å åpne dem igjen før avgang fra Bergen.

Ifølge kommisjonen hadde heller ikke togselskapet Onrail risikovurdert lokomotivtypen før den ble tatt i bruk.

– Selskapet manglet også en skriftlig prosedyre for hvordan feilretting som innebærer stenging av hovedledningskraner skulle gjennomføres, står det i rapporten.

Politiet: – Vi vil gjennomgå rapporten

Politiet har etterforsket saken, og har siktet lokføreren. Politiadvokat Anja Mathiesen i Vest politidistrikt har sagt at politiet mistenker at lokføreren ikke sjekket bremsene godt nok før avgang.

Mathiesen sier tirsdag at lokføreren fremdeles er siktet. En annen ansatt, som bidro til klargjøringen av toget før avgang, er mistenkt.

Om man bli siktet i en sak, får man flere rettigheter enn man får som mistenkt. Det innebærer også at politiet mener det er mer enn 50 prosent sannsynlig at man har gjort noe straffbart.

– Vi vil også bruke tid på å gjennomgå rapporten fra Havarikommisjonen, og vurdere om den foranledninger noe fra vår side, sier politiadvokat Mathiesen til Bergens Tidende.

– Uoversiktlig

I rapporten skriver Havarikommisjonen at situasjonen etter ulykken var uoversiktlig.

  • Det oppsto flere misforståelser mellom togledersentralen i Bergen og nødetatene, spesielt rundt lokaliseringen og mulig evakuering av et annet tog med 170 personer om bord, i tillegg til farlig gods i godstoget.
  • Det tok ca. én time før nødetatene ble kjent med at passasjertoget befant seg i Arnanipatunnelen.
  • Evakueringen av passasjertoget tok lang tid, over fem timer totalt før passasjerene var ute.

Havarikommisjonen skriver at:

– Årsaken til dette er sammensatt. Lang mobiliseringstid for bergingskjøretøy, politiets krav om redusert hastighet inn i tunnelen, utfordringer med å løse bremsene på persontoget og logistikkutfordringer med bussene bidro til å forlenge evakueringen.

Read Entire Article