Tiltalt for å ha drept Linea Bjørnnes (20): – Svært uheldig at de to møttes

9 hours ago 2



Kvelden 17. desember 2024 ble Linea Bjørnnes funnet livløs i sin egen bolig i Stjørdal. Morgenen etter døde hun på St. Olavs hospital i Trondheim.

Mannen som er tiltalt for drapet har tidligere vært ilagt flere besøksforbud mot Bjørnnes, selv om de en periode bodde i samme leilighetsbygg.

Ifølge tiltalen skal han ha kvalt Bjørnnes ved å putte toalettpapir i halsen hennes og holde et skjerf over munnen.

Mannens forsvarer, Kjell Myrland, forteller at mannen ikke erkjenner straffskyld etter tiltalen.

– Men han kjenner seg ansvarlig for at hun er død, sier Myrland.

Tirsdag starter rettssaken i Trøndelag tingrett.

Trondheim tinghus

Fire dager er satt av for saken i tingretten.

Foto: Kjartan Ovesen

– Uheldig at de to møttes

– Det er omstendigheter rundt partene som gjør at de har hatt det veldig vanskelig begge to, forteller statsadvokat Kaia Strandjord til NRK.

Hun peker på at både Linea og den tiltalte mannen var involvert i et rusmiljø i Stjørdal med stor belastning.

– Og omstendighetene gjorde nok at det endte slik det gjorde.

Bjørnnes og den tiltalte mannen møttes i et leilighetsbygg med kommunale boliger. Hun flyttet inn etter å ha sonet en dom i Skien fengsel.

Det var nok svært uheldig at de to møttes, sier Strandjord.

En krimtekniker iført hvit kjeledress jobber inne i en leilighet. Det er mørkt utenfor, men vi ser mannen fordi det er lys inne i stua hvor han jobber. Han kikker ut en terrassedør. Det lyser i hodelykten hans og han har et fotokamera hengende rundt halsen.

Det var i desember i fjor at Bjørnnes ble funnet livløs i sin egen bolig.

Foto: Bjarte M. Johannesen / NRK

Mannen i 30-årene og Bjørnnes skal ha hatt et konfliktpreget forhold, heter det i en tidligere kjennelse fra Trøndelag tingrett.

Bjørnnes skal flere ganger ha anmeldt mannen, blant annet for å ha holdt henne sperret inne i leiligheten hennes.

Mannen skal også ha truet henne med en jernstang og gjort skadeverk inne i leiligheten.

Flere av disse hendelsene skal ha skjedd mens mannen var underlagt besøksforbud.

Også dagen før hun ble drept, ringte Bjørnnes til politiet, fortalte politiadvokat Kristine Shanika Østergård i desember.

Hun ønsket hjelp for at mannen skulle forlate boligen hennes. Politiet skilte de to før mannen forlot stedet, fortalte Østergård.

Gunhild Janne Oftedal er bistandsadvokat for Bjørnnes sin mor og far. Hun forteller at de gruer seg til saken skal opp for retten.

– Men de ser også fram til at saken endelig skal starte.

Rettssaken var egentlig berammet til å starte i mai, men ble utsatt. Bjørnnes sin mor og søster skal vitne i saken.

De gruer seg, men det er noe de må gjennom, forteller Oftedal.

To krimteknikere iført hvit kjeledress og munnbind er utenfor en leilighet for undersøkelser etter en kriminell handling. De passerer en politibil med billysene på. Det er mørkt i området og bildet er tatt tett på slik at vi ikke ser noe av omgivelsene.

Krimtekniker fra Trøndelag politidistrikt på veg inn i boligen til Bjørnnes.

Foto: Bjarte M. Johannesen / NRK

Har åpnet tilsyn

Statsforvalteren i Trøndelag har åpnet tilsyn med Stjørdal kommune, Helse Nord-Trøndelag og Fosen barnevernstjenester i etterkant av at Bjørnnes døde.

Disse tilsynene er enda ikke avsluttet.

Også Spesialenheten for politisaker skal undersøke om politiet har gjort noe galt i forbindelse med drapet.

– Vi forsøker å få et godt bilde av hvordan politiet har jobbet både med avdøde og den som nå er tiltalt, forteller Halvor Hjelm-Hansen, påtalefaglig etterforskningsleder i Spesialenheten.

Han forteller at det framdels vil ta tid før de har etterforsket saken ferdig.

Publisert 28.10.2025, kl. 06.54

Read Entire Article