Akkurat nå
Zaniar Matapour ville ikke forklare seg i retten da han selv satt på tiltalebenken i fjor. I dag forklarer han seg i saken mot bestevennen Arfan Bhatti.
Saken oppdateres
Arfan Bhatti er tiltalt for medvirkning til terror natten til 25. juni 2022. To personer ble drept, og flere ble såret i angrepet mot Per på Hjørnet og London pub.
Påtalemyndigheten mener at Bhatti er hovedmannen bak angrepet. Men det var Zaniar Matapour som løsnet skuddene. Matapour ble lagt i bakken av tilfeldig forbipasserende rett etter angrepet.
Han ble dømt til 30 års forvaring i fjor. Torsdag er Matapour tilbake i Oslo tingrett. Denne gangen som vitne i den pågående saken mot Bhatti.
Ingen klem
Matapour kom inn i retten klokken 09.30. Sist Bhatti og Matapour møttes, klemte de hverandre. I dag gikk de rett forbi hverandre.
Matapour sitter nå i vitneboksen, men vil ikke svare på spørsmål fra aktoratet. Han mener at aktoratet kun er opptatt av å få frem det som ikke er i hans favør, og viser til sin egen sak som ble behandlet i fjor.
Matapour er mest interessert i å snakke om det han har gjennomgått i sin barnevernssak og om «korrupsjonen» i samfunnet. Han sier at nåværende justisminister Astri Aas-Hansen var dommer i en sak om barnefordeling. Det er dette Matapour er opptatt av innledningsvis. Ifølge Matapour fikk han kun tre timers samvær med barna i denne dommen.
Tingrettsdommer Kim Heger prøver iherdig å få ham til å fortelle om 25. juni.
– Jeg kom egentlig for allmennheten. De fortjener å vite sannheten, sier Matapour på spørsmål fra Kim Heger.
– Levde et rolig liv
Etter at Matapours forsvarer hvisket noe til ham, vil han svare på spørsmål fra Bhattis forsvarere.
– Jeg levde helt rolig familieliv, men så gikk de etter barna mine, sier Matapour på spørsmål om hva han mener politiet har gjort.
Matapour svarer motvillig på spørsmål fra forsvarer Bernt Heiberg.
46-åringen sier at politiet «ødela» livet hans gjennom barnevernet i 2019/2020.
– Barnevernet kom hjem til oss. De hadde mange observasjoner av oss. En dag da jeg skulle hente barna mine, fikk jeg beskjed om at staten hadde hentet dem. Jeg så dem ikke på 20 dager. De var «kidnappet», sier Matapour.
Det har tidligere kommet frem i retten at Matapour var veldig opprørt av barnevernssaken. Arfan Bhatti var med ham på flere møter som gjaldt barnevernssaken. Bhattis forsvarere har også sagt at det bør sjekkes om motivet for Matapours angrep var barnevernssaken.
Matapour selv nærmest skryter av seg selv som far.
– Det var over ti observasjoner av meg, men barnevernet sa aldri noe negativt om meg, sier 46-åringen.
– Jeg var veldig samarbeidsvillig med barnevernet. Det var som om dem hadde bestemt seg. Jeg ble veldig sint, sier Matapour.
Han gjentar flere ganger at barna ble «bortført»?
– Jeg ble sint på politiet, barnevernet og domstolen, sier han videre.