Stygt fall i Kitzbühel – franskmann hentet med helikopter

1 month ago 21



Marco Odermatt (27) kan få en perfekt start på Kitzbühel-helgen. Samtidig har de to franske løperne Alexis Pinturault (33) og Florian Loriot (26) falt stygt og begge hentet med helikopter.

1 av 5Foto: JOE KLAMAR / AFP / NTB

  • Ole Kristian Strøm, VG

    Ole Kristian Strøm, VG

Publisert: 24.01.2025 12:28 | Oppdatert: 24.01.2025 12:59

  • Rennet pågår fortsatt. De norske har ikke kjørt ennå.

– Han Odermatt - han gir seg ikke, sier en imponert Aleksander Aamodt Kilde til NRK.

Den skadde nordmannen er på plass i alpin-eldoradoet som tilskuer.

Sveitsiske Odermatt vant sist sesong både totalcupen, utfor, super-G og storslalåm. Dette var hans syvende seier denne vinteren. Han har tatt to hver i utfor og super-G pluss tre i storslalåm.

Florian Loriot før fallet i Kitzbühel fredag. Foto: Lisi Niesner / Reuters / NTB

Det gikk et gisp gjennom publikum da en av de beste kjørerne, Alexis Pinturault, falt stygt og ble hentet med helikopter. Franskmannen er tilbake denne sesongen etter et dramatisk fall i Wengen forrige vinter. Pinturault fikk tilsynelatende en vridning i kneet.

Han har norsk mor, og har derfor delt statsborgerskap mellom Norge og Frankrike.

Marco Odermatt på vei ned løypa fredag. Foto: Giovanni Auletta / AP / NTB

– Dessverre er det noen skader. Det hører på en måte med her, men det er ikke noe velkomment syn, sier Aksel Lund Svindal til NRK. Også han er på plass som tilskuer.

– Jeg fikk et sug i magen da jeg var med på besiktigelsen. Hvor forberedt du må være, og det verste er når du står klar på toppen - og rennet blir stoppet for at helikopteret skal fly inn. Kitzbühel kan være både det beste og det verste.

Svindal uttalte seg før det ble et nytt stygt fall på start nummer 24 med Florian Loriot. Også han måtte flys bort med legehelikopter. Fem av de 24 første kjørerne falt.

Flere løpere er allerede ute etter hendelser på treningene tidligere i uken. Tyske Jacob Schram røk korsbåndet i begge knær og pådro seg en hjernerystelse, mens østerrikske Felix Hacker også endte opp med røket korsbånd.

På NRKs spørsmål om forholdene er forsvarlige, svarer den norske alpinsjefen Claus Ryste et klart «ja».

Marco Odermatt er bare 11 hundredeler foran østerrikeren Raphael Haaser, som dermed skiller sveitserne i toppen.

Kitzbühel er en prestisjefylt alpinhelg. Dette er de 85. Hahnenkamm-rennene.

– Det er deilig å kjenne på stemningen uten å være veldig nervøs. Vi koser oss i Kitzbühel, sier Aleksander Aamodt Kilde til NRK i strålende solskinn.

Den norske alpinkometen Fredrik Møller mister verdenscuprennene i Kitzbühel på grunn av en skade i leggen. Den pådro han seg da han falt i Wengen sist helg.

Alpinfesten i Kitzbühel blir ikke sendt på noen norske tv-kanaler. Ingen har kjøpt rettighetene. De norske alpinistene fortviler over at en av de største alpinhelgene ikke går på norske skjermer.

Norske deltakere i super-G er Adrian Smiseth Sejersted og Rasmus Windingstad.

Read Entire Article