Stoltenberg møter ledelsen i Norges Bank i dag

6 hours ago 1



Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) møter ledelsen i Norges Bank fredag morgen.

 Ole Berg-Rusten / NTBFinansminister Jens Stoltenberg skal i dag møte med ledelsen i Norges Bank etter avsløringen om Oljefondets investeringer. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Oppdatert fredag 8. august kl. 08:41

Møtet finner sted i Finansdepartementets lokaler fredag klokken 08.45, opplyser Finansdepartementet til NTB.

Møtet tar sted etter at Aftenposten avslørte mandag at oljefondet i 2024 eide aksjer for 172 millioner kroner i et selskap som vedlikeholder israelske kampfly. Oljefondssjef Nicolai Tangen opplyste til NTB tirsdag at de har kjøpt seg ytterligere opp i selskapet i år.

 Mathilde Nordskog Sigurdsen / VGNicolai Tangen møtte opp hos finansdepartementet fredag morgen. Foto: Mathilde Nordskog Sigurdsen / VG

Stoltenberg ba i etterkant av avsløringen om umiddelbar gjennomgang av oljefondets investeringer etter mistanke om brudd på etiske retningslinjer knyttet til folkeretten.

Det ble satt en frist for gjennomgangen til 20. august, men finansministeren understrekte samtidig at han ønsket tiltak og avklaringer før dette hvis mulig.

 Mathilde Nordskog Sigurdsen / VGIda Wolden Backe var i følget til finansdepartementet. Foto: Mathilde Nordskog Sigurdsen / VG

Tidligere fredag morgen kom Aftenposten med en ny avsløring om at oljefondet også var investert i selskaper som eier andre svartelistede selskaper.

I 2023 hadde oljefondet aksjer for 254 millioner kroner i Clal Insurance Enterprises Holdings Ltd., som eier en betydelig andel av forsvarsselskapet Elbit Systems Ltd., som ble kastet ut av fondet i 2009.

Møtet vil ikke være åpent for mediene, men finansministeren møter pressen etter møtet.

Tips oss illustrasjon

Har du tips til oss?

Send oss informasjon, bilder eller video

Read Entire Article