Spesialenheten har konkludert om Høiby-lekkasjer 

1 week ago 19



Spesialenheten vil ikke etterforske Oslo politidistrikt.

 Lise Åserud / NTB
HØIBY: Marius Borg Høiby i forbindelse med feiringen av prinsesse Ingrid Alexandras 18-årsdag i 2022.  Foto: Lise Åserud / NTB

Publisert 02.09.2025 12:35 Sist oppdatert 10 minutter siden

Tidligere i år anmeldte Marius Borg Høiby sin forsvarer, Ellen Holager Andenæs, ansatte i politiet for brudd på taushetsplikten.

Andenæs uttalte til TV 2 den gang at hun var bekymret over hvordan saken utviklet seg. 

 Kristoffer Sovik/TV 2
Ellen Holager Andenæs anmeldte politiet på vegne av sin klient. Foto: Kristoffer Sovik/TV 2

– Det som er i ferd med å skje nå, er at etterforskningen rett og slett kan saboteres, sier Andenæs.

I anmeldelsen ba hun politiet etterforske lekkasjene i saken. 

Ikke mulig 

Spesialenheten har nå konkludert med at informasjonen til media kan ha kommet fra en rekke kilder. 

– l denne type saker er det av hensyn til kildevernet heller ikke mulig å få opplysninger fra de som har direkte kunnskap til opphavet av opplysningene, nemlig media selv, skriver de i en pressemelding. 

–  Det var også gått tid fra de aktuelle avhørene ble tatt til opplysningene fremkom i media, hvilket selvsagt øker kretsen av personer som på ulikt vis kan ha formidlet informasjon.

Det var heller ikke mulig å konkretisere om de påståtte taushetsbruddene kom fra besittelse av dokumenter eller om media hadde fått opplysninger på andre måter, skriver de videre. 

Forsvarer: Tar det til etterretning 

En etterforskning ville hatt små sjanser for å avklare hvor informasjonen kom fra, avslutter de.  

 Jonas Fæste Laksekjøn / NTB
Advokatene Petar Sekulic og Ellen Holager Andenæs er Marius Borg Høibys forsvare. Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB

Høibys forsvarer, Petar Sekulic, er kjent med kjennelsen. Han poengterer at konklusjonen til spesialenheten bare gjelder eventuelle lekkasjer som kommer fra politiet, ikke generelt.

– Det tar vi til etterretning, sier han til TV 2.

Read Entire Article