Snøvær i nord: Fire trailere og to busser står fast på E6

3 hours ago 1



Snøen har enkelte steder lagt seg helt ned mot havet.

 Statens vegvesen
STANS: Slik ser det ut ved Brandvollbakken i Bardu. Foto: Statens vegvesen

Publisert 20.10.2025 09:18 Sist oppdatert 5 minutter siden

– Vi har vinterføre fra Saltfjellet og nordover. Og ellers på litt utsatte fjelloverganger lenger sør, sier Jannike Sandstrak i Vegtrafikksentralen Nord til TV 2.

Hun forteller at det ikke har lagt seg veldig mye snø, men at bilister bør være oppmerksomme. 

– Det virker som det er mer sørpe og ganske fuktig. Der veiene ikke er helt snødekte er det mer fare for glatte partier. 

– Men folk ha det i bakhodet at det kan være glatt, sier hun.

– Nå er det virkelig vinterdekk som gjelder?

– Ja, det bør fikses nå om de ikke allerede har gjort det.

– Forsmak

Meteorologisk institutt har delt et bilde som viser godt med snø på bakken i Tromsø.

– Det ligger 10 centimeter snø i lavlandet og en god del mer oppe i høyden. På Finnmarksvidda er det klarvær og Sihccajavri målte -11,5 grader i natt, skriver de.

– Men dette er nok bare en liten forsmak på vinter, for utover i uken blir det mildvær igjen.

 Statens vegvesen
SNØ: Slik ser det ut ved Ishavskatedralen i Tromsø mandag morgen. Foto: Statens vegvesen

E6-kaos

Føret har blant annet ført til store trafikale problemer i Brandvollbakken på E6 i Bardu kommune, skriver Troms politidistrikt.

– Fire trailere og to busser står fast. Vegvesenet og politiet er på tur til stedet. En trailer skal ha rygget/sklidd inn i et autovern, skriver de.

Politiet skriver også at en trailer står fast på Silandbrua på Senja. 

– Det skaper trafikale utfordringer da den er vanskelig å passere. Vegvesenet er varslet og de har kalt ut entreprenør. Glatt veibane, skriver de.

Read Entire Article