I 2018 ble 31-åringen fra Elverum dømt for et stort våpentyveri sammen med 29-åringen som skjøt og drepte Jonas Aarseth Henriksen (30).
Etter dommen i 2018 tok han avstand fra 29-åringen fra Rena, forteller han i retten. Han tok likevel sporadisk kontakt, fordi de to ble idømt et erstatningskrav på over 700.000 kroner.
Et erstatningskrav de hadde solidarisk ansvar for, men som Rena-mannen ikke har betalt én krone av, ifølge Elverum-mannen.
– Jeg har vel vært nede i å be om så lite som 50 kroner i uka, sier han i retten.
– Har du fått det da? spør statsadvokat Mari Gjersøe.
– Nei, svarer 31-åringen.
– Skulle få en bil
På et tidspunkt fikk 31-åringen trøbbel med nedbetalingen av gjelda, forteller han. Det endte med at han fikk et krav på omtrent 300.000 kroner, med forfallsfrist på 14 dager senere, sier han.

– Hadde det ikke vært for besteforeldrene mine, så hadde jeg mista alt jeg eier og har, sier 31-åringen.
For å klare å betale den store summen, fikk han et forskudd på arv fra besteforeldrene. Alt sammen gikk til nedbetaling av erstatningskravet etter våpentyveriet, sier han i retten.
I juli 2023, noen uker før Jonas-drapet, tok han kontakt med 29-åringen han var dømt sammen med. Han synes det var urettferdig at han betalte alt alene, og ønsket å få noen av pengene tilbake.
De ble enige om en avtale der 29-åringen skulle nedbetale 2000 kroner i måneden.
Så la 29-åringen enda en idé på bordet.
– Han sier at det er mulig han har fått en jobb. Det var å slå en fyr i beina. Dum som jeg er, så blir jeg med på det. Men jeg skulle også få en bil av ham som betaling.
28. juli kjøpte den 29 år gamle mannen en gammel Ford. Dagen etter ble bilen registrert over på 31-åringen. Samme dag satte de to kursen mot Østlandet.
Om formiddagen 29. juli møttes de fire tiltalte for første gang, i Tranby utenfor drammen. 31-åringen sier at de ble vist rundt i området, der Jonas pleide å parkere en av lastebilene sine.
29-åringen hadde tatt på seg voldsoppdraget under et møte med den 34 år gamle oppdragsgiveren og den tiltalte 33-åringen noen uker i forveien.
Sier han aldri så pistolen
31-åringen fra Elverum nekter straffskyld for drap. Han fastholder at han kun skulle fungere som sjåfør for 29-åringen. Han forteller i retten at han elsker å kjøre bil, og at han har eid 80 stykker.
– Hva var det du fikk vite om dette oppdraget? spør aktor.
– At en fyr hadde tystet og ikke vært helt grei. At han (29-åringen) hadde fått i oppgave å slå han i beinet.
– Hva ble sagt mer rundt det?
– Det ble vel ikke sagt noe mer da, tror jeg.
Statsadvokaten mener at Jonas ble drept fordi oppdragsgiveren var sjalu. Dette hørte Elverum-mannen aldri noe om, sier han.
Drapsvåpenet ble overlevert til de to kameratene under et nytt møte på Tranby, sent om kvelden den 29. juli.

Tiltalte sier at han satt i bilen under møtet, og at han aldri så noe våpen.
De to kameratene brukte de ti neste dagene på å lete etter Jonas. I løpet av perioden bodde de på et hotell i Drammen, et motell i Vestfold og to ulike campingplasser.
De delte rom på hvert overnattingssted. 29-åringen fra Rena har allerede sagt til retten at han tok med seg våpenet inn fra bilen hver gang de forflyttet seg.
I Drammen gjemte han det i taket på hotellrommet, mens han la det under senga på de tre neste overnattingsstedene. Våpenet skal ha ligget innpakket i noen poser i 29-åringens sekk.
Elverum-mannen sier at han aldri så eller hørte snakk om våpenet. Han gjorde seg aldri gjorde noen tanker om hva som ble overlevert på Lier, og tenkte ikke på hva sekken inneholdt, sier han.
– Jeg er ikke typen som går igjennom tingene til kompisen min.
Tror kameraten blander
29-åringen fra Rena har erkjent straffskyld for drapet. Da han forklarte seg i forrige uke, sa han at han hadde prøveskutt pistolen ut av bilen, mot noen skilt langs veien, mens 31-åringen kjørte.
Det har den tiltalte sjåføren ingen minner av.
– Hvem er det som gjør det? Jeg kan ikke skjønne det. Jeg synes det virker så veldig rart. Jeg skulle jo fått med meg det. Det er rart at jeg ikke skulle ha fått med meg det.
– Kjørte du bil i rusa tilstand?
– Ja.

Han mistenker at den skytterens hukommelse er påvirket av det en av de andre tiltalte har forklart til politiet.
Den medtiltalte 33-åringen fra Hønefoss har sagt til politiet at han og en annen mann – som fortsatt bare er siktet i saken – prøveskjøt våpenet mot noen skilt langs veien før det ble overlevert til de skytteren.
– N.N. (29-åringen) ventet jo med forklaringen sin til alle hadde forklart seg. Det virker som han har tatt den forklaringen til N.N. (33-åringen).
– Kan «space ut»
Statsadvokaten stiller en rekke spørsmål om hva de to kameratene gjorde og snakket om i løpet av de ti dagene de var ute på tur.
Sjåføren sier at han sliter fælt med hukommelsen. Han hadde med seg ganske mye amfetamin på turen, og brukte mye av dette, sier han.
Mobildata viser at de fire tiltalte har møtt hverandre flere ganger. 31-åringen sier selv at han kun var med på møtene to ganger. Stort sett satt han i bilen mens de andre snakket sammen, sier han.
– De satt i en bil ved siden av eller på en benk eller noe sånt. Det var mange møter som jeg ikke var deltagende i, ja.
På det første møtet på Tranby skal oppdragsgiveren ha sagt at de to kameratene kunne tjene ekstra penger på å utføre skadeverk rettet mot Jonas.
Opprinnelig skulle 29-åringen fra Rena få 35.000 kroner for voldsoppdraget.

– Jeg tenkte heller det enn vold, sier 31-åringen om skadeverkene.
– Ble det da sagt noe om hvordan dere skulle utføre oppdraget?
– Det husker jeg ikke helt egentlig.
– Du har nå hørt forklaringer fra de andre. Det er blant annet sagt at det i bilen ble snakk om å skyte på dekk. Men det husker ikke du?
– Ja. Det kan hende jeg «spacet ut», at jeg så ut bilvinduet da de sa det. Jeg vet ikke. Jeg kan sitte og «space ut» i en bil. Så jeg ikke får med meg det andre sier.
Statsadvokaten spør om han skulle være med på hærverk.
– Nei, jeg skulle egentlig bare være sjåfør, svarer han.
Da Jonas ble drept, var 31-åringen hjemme hos seg selv på Elverum. 29-åringen som skjøt og drepte Jonas var alene på åstedet.
Elverum-mannen erkjenner at han var med på noen av skadeverkene, og forteller at han blant annet knuste frontruta og lyktene på lastebilen til Jonas med en slegge.