Skyhøye tapstall, men i Moskva er det full fest. – Det er som Berlin i 1941.

1 week ago 8



MOSKVA: Høye dødstall har tvunget Kreml til å gi opp i tidligere kriger. Kan det samme skje med Putin i Ukraina?

Festivalen «Sommer i Moskva» inkluderer blant annet sjakkturneringer. De eldre herrene er sikre på russisk seier i Ukraina, men tonen blir en helt annen da Aftenposten snakker med noen av dem på tomannshånd. Foto: Per Kristian Aale

Publisert: 27.08.2025 21:56

Donald Trumps forsøk på fred har hittil ikke lykkes, og Russlands krig mot Ukraina fortsetter med full styrke. President Vladimir Putin har ikke gitt opp målet om å underlegge seg nabolandet, mener eksperter.

Men antallet russiske soldater som blir drept ved fronten, øker dramatisk. I Afghanistan bidro det til at Moskva ga opp, og det samme skjedde i Tsjetsjenia på 1990-tallet.

Nå har Russland mistet mer enn 15 ganger så mange soldater som Sovjetunionen gjorde etter ti år med krig i Afghanistan. Kan det gi Putin trøbbel?

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article