Skihopperne har sikret seg hovedsponsor etter tre års tørke: – Redder norsk hoppsport

2 hours ago 1



Norges Skiforbund har sikret seg en hovedsponsor for satsingen rundt skihopperne for første gang siden 2022.

Hoppsjef Jan-Erik Aalbu møtte pressen fredag. Foto: Heiko Junge / NTB

Det opplyste hoppsjef Jan-Erik Aalbu på en hastig innkalt pressekonferanse i skiforbundets lokaler på Ullevaal stadion fredag.

Det er elektronikkjeden Elkjøp som går inn.

– Dette redder norsk hoppsport, sa Aalbu.

– Dette er en betydelig nyhet for norsk hoppsport og ikke minst vår framtid. Vi har stått i motvind etter VM. Det har vært krevende, men vi har ikke lagt oss ned. Vi har jobbet, lyttet, endret og bygget tillit både internt og ut mot omverdenen, sa han også.

Har fulgt med

Viktigheten av avtalen var hoppsjefen krystallklar på.

– Dette er et stort og viktig vendepunkt for norsk hoppsport, sa Aalbu.

Elkjøp-konsernsjef Fredrik Tønnesen sier følgende om hvorfor selskapet hans går inn i hopplandslaget til tross for VM-skandalen.

– Vi har fulgt med fra sidelinjen de siste månedene og sett en organisasjon som har lagt seg flat. Som har sagt at de vil begynne på nytt og har gjort en feil. Det lederskapet vi har sett, synes vi passer bra med de verdiene har, sier han.

Det har vært tøffe tak for hoppmiljøet de siste månedene. Tidligere denne uken ble det kjent at FIS vil utestenge Johann Forfang og Marius Lindvik etter at det ble jukset med hoppdressene deres under ski-VM i Granåsen tidligere i år.

Det internasjonale skiforbundet skal ha innstilt på tre måneders utestengelse for dem begge. Til fratrekk kommer de rundt tre ukene duoen var utestengt etter at VM-jukset ble kjent.

VM-saken ikke over

FIS skal også ha innstilt på at Lindvik og Forfang bøtelegges med rundt 25.000 kroner hver.

De internasjonale skitoppene skal også ha innstilt på 18 måneders utestengelse for tidligere landslagstrener Magnus Brevig, assistenttrener Thomas Lobben og servicemann Adrian Livelten.

De tre lederne er ferdige i sine jobber i Norges Skiforbund etter å ha inngått sluttavtaler i mai.

Forfang og Lindvik ble diskvalifisert fra storbakkekonkurransen i VM da det ble oppdaget at dressene deres var manipulerte. De ble senere suspendert fra de resterende konkurransene i sesongen.

De to hoppstjernene har hele tiden hevdet at de ikke visste at de hoppet med manipulert utstyr.

Read Entire Article