David Coote (43) skal møte i retten torsdag.
Eline Rustad Østmoe, VG
Publisert: 10.09.2025 14:58 | Oppdatert: 10.09.2025 15:55
Den tidligere Premier League-dommeren David Coote er tiltalt for å ha laget en «kategori A»-video med ulovlig innhold barn, melder Daily Mail.
Kategori A er den mest alvorlige klassifiseringen av slike bilder og videoer, ifølge avisen.
43-åringen skal møte i Nottingham tingrett torsdag. Tiltalen gjelder en videofil som ble funnet av politiet i februar i år.
I november i fjor ble han suspendert etter at en video hvor han gjorde narr av daværende Liverpool-manager Jürgen Klopp ble spredt i sosiale medier.
– Jeg har ingen interesse av å snakke med noen som er så jævla arrogant, sa Coote i den lekkede videoen.
Se videoen her:
Bare noen dager senere publiserte The Sun en ny video som angivelig viste Coote sniffe et hvitt pulver gjennom en sammenrullet pengeseddel. Videoen skal ha blitt tatt opp under EM i Tyskland sommeren 2024, der Coote jobbet som VAR-dommer.
Coote bekreftet at det hvite pulveret var kokain.
I desember 2024 fikk han sparken.
Dommeren ledet sin første Premier League-kamp i april 2018 og dømte over 100 kamper i toppserien. Han var også med som dommer under EM i Tyskland i sommer.
Etter sparkingen har Coote stått frem som homofil.
– Jeg er homofil og jeg har slitt med å være stolt av å være «meg» i lang tid, sa Coote til The Sun tidligere i år.
Han fortalte om frykten for å stå frem i det han kaller for en «machoverden» i Premier League, førte til at han begynte å misbruke kokain.
Politiet i Nottinghamshire bekrefter at Coote ble siktet for videoen 12. august i år og er løslatt mot kausjon med vilkår.