Sjokk og sorg i Rio-bydel etter blodig politiaksjon – 132 drept

2 hours ago 1



I alt 132 mennesker drept etter at politiet i Rio de Janeiro gjennomførte den blodigste politiaksjonen mot gjengkriminelle noensinne i byen.

 Silvia Izquierdo / AP / NTB
OVER 40 DØDE: En rekke lik ligger tildekket på bakken i Complexo da Penha-favelaen i Rio de Janeiro onsdag. Foto: Silvia Izquierdo / AP / NTB

Publisert 29.10.2025 15:32 Sist oppdatert 5 minutter siden

Et brasiliansk rettshjelpskontor opplyser at i alt 132 mennesker ble drept da politiet aksjonerte mot en kriminell gjeng i Rio de Janeiro tirsdag.

Tidligere har myndighetene opplyst at minst 60 antatte gjengmedlemmer ble drept, i tillegg til fire politibetjenter.

Fire politifolk ble også drept i forbindelse med aksjonen, som ble utført av i alt 2500 politifolk.

Likene ble onsdag lagt på rekke og rad på en plass i nærheten av en av hovedveiene i den fattige arbeiderklassebydelen Penha.

Rio de Janeiros guvernør hevder at alle de drepte «helt sikkert var kriminelle», melder nyhetsbyrået Reuters

 Ricardo Moraes / Reuters
SØRGER: En sørgende pårørende kysser en av de mange tildekkede kroppene dagen etter den dødelige politiaksjonen. Foto: Ricardo Moraes / Reuters

Tettbefolkede favelaer  

Politiet benyttet seg av pansrede kjøretøy og helikoptre i aksjonen, som ifølge vitner skal ha fått området til å likne en krigssone. 

Målet var medlemmer av en kriminell gjeng kalt Comando Vermelho, som regnes som den største i Rio, og som anklages for grov narkotikakriminalitet.

Bydelene som ble rammet – Penha og Alemão – er to av Rios mange favelas, begge lokalisert i byens nordlige områder.

 Maurio Pimentel / AFP / NTB
VÆPNEDE STYRKER: En politibetjent truer en person med våpen under aksjonen tirsdag. Foto: Maurio Pimentel / AFP / NTB

Begge områdene har i perioder vært preget av vold knyttet til narkotikahandel og væpnede konfrontasjoner med politiet.

Aksjonen rettet seg mot et mistenkt narkotikasmuglernettverk i de to fattige favelaene. Politiet anklager bandemedlemmer for å ha brukt droner til å slippe eksplosiver ned på politifolkene.

En ikke navngitt kvinne som bor i Penha, sier til nyhetsbyrået AFP at det er første gang de har sett kriminelle slippe bomber fra droner. 

Beboerne er også sjokkert over omfanget av politiaksjonen, og at så mange ble drept.

– Alle var skrekkslagne fordi det var så mye skyting, sier kvinnen.

 Silvia Izquierdo / AP
FORFÆRDET: To lokale kvinner gråter og omfavner hverandre i kjølevannet av den voldelige aksjonen. Foto: Silvia Izquierdo / AP

FN forferdet

FNs høykommissær for menneskerettigheter (OHCHR) har uttrykt forferdelse over politiets framgangsmåte.

– Vi er forferdet over den pågående politiaksjonen i favelaer i Rio de Janeiro, skriver kontoret til FNs høykommissær for menneskerettigheter (OHCHR) på X.

– Denne dødelige operasjonen føyer seg inn i rekken av politiaksjoner med ekstremt dødelige konsekvenser i Brasils marginaliserte lokalsamfunn, heter det videre.

FN minner myndighetene om at de har menneskerettslige forpliktelser.

Aksjonen skjer en uke før Rio de Janeiro skal være vert for en rekke store arrangementer i forkant av FNs klimatoppmøte COP30.

Ifølge myndighetene var aksjonens mål å hindre en gjeng kalt Comando Vermelho i å bli større.

Read Entire Article