Russisk spesialfly har tatt av fra Moskva på vei til Alaska

1 hour ago 1



Spesialflyet Il-96, som tilhører russiske myndigheter, tok av fra Moskva like før klokken 09 norsk tid. Neste stopp: Anchorage, Alaska.

 Flightradar24
Foto: Flightradar24

Publisert 14.08.2025 11:33 Sist oppdatert 16 minutter siden

Flyvningen, som har flightnummer RSD381, er i skrivende stund det mest overvåkede flyet på tjenesten Flightradar24. Over 15.000 følger med på det russiske spesialflyet. 

Ifølge ukrainske Interfax tok flyet av fra flyplassen Vnukovo, like utenfor Moskva, klokken 07.50 lokal tid. Flyet har retning Anchorage, Alaska, hvor det ifølge Flightradar24 vil lande klokken 06.43 lokal tid, altså klokken 15.43 her i Norge. 

Det er foreløpig ikke kjent om Vladimir Putin, eller noen andre i den russiske delegasjonen er om bord i flyet. Putin skal møte Donald Trump i Anchorage klokken 21.30 fredag kveld, bekrefter russiske myndigheter torsdag formiddag.

 Mikhail Metzel / AP / NTB
FAST: Vladimir Putin har for vane å reise med fly av typen Ilyusjin IL-96. Her fra et statsbesøk i Uzbekistan i 2024. Foto: Mikhail Metzel / AP / NTB

Russiske myndigheter skriver samtidig at det er enighet om programmet for hele møtet. Dette innebærer at toppmøtet innledes med et én til én-møte med de to lederne, hvor kun presidentene er til stede med hver sin tolk. Det skriver TASS

I etterkant vil Putin og Trump holde en pressekonferanse, samtidig som de to også vil komme med hver sin uttalelse før møtet starter. Det skriver RIA Novosti. 

Den russiske delegasjonen vil bestå av Vladimir Putin, forsvarsminister Andrey Belousov, finansminister Anton Siluanov, Kirill Dmitriev, sjef for det russiske direktinvesteringsfondet, samt utenriksminister Sergej Lavrov.  

Read Entire Article