Rosenborg i fritt fall – legende freder treneren

3 hours ago 1



– Det er selvfølgelig skuffende at en så stor klubb som Rosenborg har havnet der de er.

Det sier Jahn Ivar Mini Jakobsen, en av klubbens største legender.

En av flere som nesten ikke tror det han ser av trønderne om dagen.

– Alt som er bygget opp, har rast sammen.

Mini Jakobsen

Mini Jakobsen

Foto: Stein Lorentzen

Vil ha Alfred

For fjorårets sesong ble en opptur for Rosenborg, og mange trodde ting var på rett vei.

Nå styrer klubben mot en plass langt nede på tabellen, etter seks kamper på rad uten seier.

– Det blir så lite offensivt spill, sier Mini som mener klubben har bommet på mange avgjørelser de siste årene.

– Det har vært mange feilansettelser av trenere, og feil kjøp av spillere.

Men selv om RBK sliter, mener han det ikke blir rett å sparke trener Alfred Johansson.

– Det er viktig at man står med Alfred. Nå må man være tålmodig, bruke de ressursene de har.

– Begredelig

Kommentator i Adresseavisen, Birger Løfaldli, gir RBK slakt etter kampen.

Det var begredelig. Jeg må si det. Det så ut til at Rosenborg skulle få en knepen seier. Det hadde vært sårt tiltrengt – og gitt dem et lite pusterom.

Også Løfaldli peker på den positive høsten i fjor, og en ok start på sesongen i år.

Men fra juni i år, vil jeg si, var det et skille. Da stoppa det opp og det ble mer normaltilstand når det gjelder forventninger til Rosenborg også. Fordi det har vært usedvanlig stor tålmodighet til Johansson. Bra synes jeg – for det har vært altfor mye skifte av trenere og ledere de siste to tiårene.

For også Løfaldli vil frede Johansson.

Så lenge han ikke er mista i garderoben. De har bytta trenere altfor mange ganger, og det har vist seg at det ikke er løsninga. Så vil neste vår bli helt avgjørende for om det prosjektet er liv laga.

Er det ikke framgang neste vår må nok Rosenborg på trenerjakt igjen. Men han må få litt mer tid.

Portrett av Birger Løfaldli. Han har på seg sort genser, som nesten går i ett med den sorte bakgrunnen. Han har lyst, kort hår, har armene i kors og ser alvorlig inn i kameraet.

Birger Løfaldli.

Foto: Glen Musk / Adresseavisen

– De skal stille krav

– Man vil heller at det skal gå bra enn dårlig, sa Alfred Johansson etter kampen i går.

Etter kampen ble han også spurt om hvordan han hadde det.

– Om jeg er glad eller «pissed» har ikke noe å si. Jeg må hver dag, kveld og natt finne ut hvordan vi skal snu ting. Trenerteamet jobber bra, spillergruppen trener bra. Det gjør at jeg har tro på at det skal bli bra over tid. Det motiverer meg.

Supporterne viste også tydelig sin misnøye. Ikke noe problem, svarer treneren.

– De skal stille krav. Om vi har en ambisjon om å komme tilbake til toppen, så skal de få lov å stille krav.

Publisert 30.10.2025, kl. 13.28

Read Entire Article