Politiet så noe mistenkelig – nå er storaksjon i gang

6 hours ago 2



Fem personer er pågrepet, og politiet ransaker på mange adresser. Et stort kriminelt nettverk i Oslo kan være avslørt.

 Kristoffer Søvik / TV 2
LEDER ETTERFORSKNINGEN: Politiadvokat Andreas Meeg-Bentzen har beordret flere ransakinger i forbindelse med aksjonen mot det antatte narkotikanettverket. Foto: Kristoffer Søvik / TV 2

Publisert 11.08.2025 14:49

– Etterforskningen oppsto på grunn av veldig godt politiarbeid. Det var politifolk som så en mistenkelig situasjon og agerte på den, sier politiadvokat Andreas Meeg-Bentzen.

Den mistenkelige situasjonen som politipatruljen fredag ble vitne til, viste seg å være en overdragelse av det Meeg-Bentzen kaller en betydelig mengde narkotika.

Politiet mener en nordmann i 20-årene var i ferd med å kjøpe narkotikaen fra to polske selgere. Alle tre ble pågrepet på stedet.

Våpen og sopp

Kort tid senere aksjonerte politiet mot broren til en av selgerne og hans samboer.

– Vi er tidlig i etterforskningen, men vi kan si at vi jobber ut fra en hovedhypotese om at dette er et stort og godt organisert østeuropeisk nettverk med Oslo som marked, sier Meeg-Bentzen.

 Aleksander Myklebust / TV 2
STORAKSJON: Oslo politidistrikt etterforsker det mistenkte narkotikanettverket med full styrke. Foto: Aleksander Myklebust / TV 2

Politiet har allerede ransaket på en rekke adresser i Oslo og Asker. Der har de funnet spann med narkotika som nå er til undersøkelser.

– Det er formentlig amfetamin, potensielt flere titalls kilo. I tillegg er det tatt i beslag noe cannabis og 1,3 kilo sopp, og det er funnet en AK47, to hagler, en rifle og betydelige mengder ammunisjon, sier han.

 Christian Roth Christensen / TV 2
I RETTEN: Politiadvokat Andreas Meeg-Bentzen, her under en tidligere rettssak, utelukker ikke flere pågripelser. Foto: Christian Roth Christensen / TV 2

Politiet har også kontroll på en hund og en katt som ble funnet i en av leilighetene.

Meeg-Bentzen sier samtidig at flere adresser vil bli undersøkt, og at han ikke utelukker flere pågripelser både i Norge og utlandet.

– Dette er en omfattende sak som vi ser svært alvorlig på, sier han.

Dommer: Trolig flere

Alle de fem siktede i saken er varetektsfengslet i fire uker med brev- og besøksforbud.

Retten mener det er er en betydelig fare for at de vil ødelegge bevis om de løslates nå.

I en av fengslingskjennelsene skriver tingrettsdommer Fredrik Nordahl Marthinussen at han, på grunn av de omfattende beslagene, mener det er «sannsynliggjort at det er andre involverte i saken som politiet ikke har oversikt over eller kontroll på, særlig i leverandørleddet».

 Frode Sunde / TV 2
HELGEÅPENT: Alle de fem siktede ble varetektsfengslet søndag. Foto: Frode Sunde / TV 2

Sakens dokumenter er klausulerte og dermed ikke tilgjengelige for de siktede. Advokat Helene Elness opplyser at hennes klient, en av de polske brødrene, stiller seg uforstående til siktelsen.

De fire andre advokatene i saken har enten ikke besvart TV 2s henvendelser eller ønsker ikke å kommentere saken.

Read Entire Article