Politiet sier de har fått tilbakemelding om økt uro etter drapet på Tamima Nibras Juhar (34) i helgen.
18 år gamle Djordje Wilms er siktet for drap og terror. Politiet mener drapet var politisk motivert og at han ønsker å spre frykt.
Wilms har kommet med høyreekstreme uttalelser i avhør, ifølge politiet.
Onsdag har PST, Oslo politidistrikt og Politidirektoratet hatt møte med flere tros- og livssynsorganisasjoner.
– Vi forstår at mange nå kan kjenne på uro og usikkerhet i hverdagen, sier politidirektør Håkon Skulstad.
– Til alle som opplever dette, vil jeg være tydelig på at politiet over hele landet gjør sitt ytterste for å ivareta tryggheten til alle innbyggere.
De sier at målet med møtet var å lytte, svare på spørsmål, og dele informasjon med de fremmøtte.
Venninne: – Tamima fikk en trussel om at hun skulle bli drept
Trusselnivået er ikke endret
– Trusselnivået i Norge er ikke endret som følge av den tragiske hendelsen på Kampen i helgen, sier PST-sjef Beate Gangås.
– Terrortrusselnivået er fortsatt moderat. PST fortsetter å jobbe i tett samarbeid med politiet og en rekke andre aktører for å trygge befolkningen.
Dialogmøter er en del av politiets arbeid for å styrke tilliten og samarbeidet med ulike grupper i samfunnet.
– Det er viktig for oss å få innspill om både bekymringer, behov og forventninger til politiets arbeid. Vi vet at mange, særlig i muslimske trossamfunn, nå kjenner på utrygghet knyttet til det å samles, sier politimester Ida Melbo Øystese i Oslo politidistrikt.
Dette er en bekymring vi tar på alvor, og politiet har fått viktige innspill for å løse samfunnsoppdraget til det beste for alle innbyggere.
Har du tips til oss?
Send oss informasjon, bilder eller video