Etter krisevalget har flere Høyre-profiler krevd partilederens avgang.
Fredag klokken 11 møtes sentralstyret i Høyre for å evaluere hva som gikk galt da partiet fikk kriseoppslutningen nede på 14-tallet ved stortingsvalget mandag og bidro til at det ikke ble regjeringsskifte, etter at Frp blant annet fikk rekordhøy oppslutning.
Det er ventet at Erna Solberg der vil svare ut kravene om at hun må gå av som Høyre-leder etter valgfiaskoen.
Det får VG opplyst fra sentrale kilder i Høyre.
– Det forventes at Erna Solberg vil «adressere» kravene mot seg om å gå av som partileder, på sentralstyremøtet i Høyre, sier en kilde som ikke ønsker å bli navngitt.
De samme kildene sier også at det trolig ikke kan bli noe ekstraordinært landsmøte for å gjennomføre valg, før neste år, trolig på vårparten.
Viser til vedtektene
Årsaken er at det i forskriftene står at det skal være minst tre måneders varsel fra det innkalles til et ekstraordinært landsmøte, til det blir gjennomført.
På sentralstyrets møte fredag kan det bli lagt en plan for det videre arbeidet med å utvikle ny politikk og foreta utskiftninger, får VG opplyst.
– På dette møtet kan fylkesrepresentanter og andre få uttrykt sin frustrasjon, som vi har sett utspille seg de siste dagene, sier en Høyre-kilde.
Flere exit-krav
De første kravene om at Erna Solberg må gå av som Høyre-leder, kom allerede samme kvelden som krisevalgresultatet var et faktum. Høyre endte på 14,6% av stemmene.
Bø-ordfører Sture Pedersen og Oslo-profil Fabian Stang roste henne i VG, men sa etter valgnederlaget at det er en tid for alt. Også stortingsrepresentant Erlend Svardal Bøe fra Troms sa til VG:
– Ja, selvfølgelig må Erna gå av. Det skjønner alle.
Etter hvert har det kommet krav om det samme fra en rekke Høyre-ordførere. Noen av dem mener også at hele partiledelsen bør vurderes – og én krevde rett ut at hele partiledelsen må gå av.
Flere av de VG har snakket med, har forventninger til at det kommer beskjeder om veien videre på sentralstyremøtet på fredag.
Pekeleken har allerede begynt i Høyre, der politikere og tillitsvalgte ute i organisasjonen allerede har begynt å snakke om hvem som bør bli partiets neste leder.
Fire kandidater trekkes frem av de VG har spurt:
- Ine Marie Eriksen Søreide
- Peter Frølich
- Henrik Asheim
- Nikolai Astrup
Tina Bru, som ikke tok gjenvalg til Stortinget i år, har varslet at hun vil gå av som nestleder i Høyre.