Petter Rasmus
Publisert: 12.09.2025 08:56
– Jeg er kjempestolt. Det er en guttedrøm som går i oppfyllelse. Det var gåsehud fra første drop.
Klokka nærmer seg 23 i Leangen Arena, og en historisk kveld for byens hockeylag går mot natt.
I garderoben er det tomt. Kun en mann er igjen alene.
Ole Christian Westad Larssen suger litt ekstra på karamellen denne sene torsdagskvelden.
– Jeg kan jo ikke bare dra hjem og legge meg med en gang. Det er første kampen i EHL, og det er litt følelser rundt dette. Så ærlig må jeg være. Det var kult, sier han - og legger til:
– Men jeg er generelt en litt somlete fyr altså. Det er ikke første gangen jeg er sist ut av garderoben.
Les også
Pangstart for Nidaros: - Ingen annen plass jeg kunne tenkt meg å være
– Mer enn jeg hadde drømt om
Etter ti år for Nidaros hockey, har ingen spilt flere kamper for klubben.
Mot Lillehammer lørdag spiller 25-åringen sin kamp nummer 250 i den blå trøya.
– Dette var enda mer enn jeg hadde drømt om. Jeg tror ikke jeg har opplevd et sånt lydnivå fra publikum som da vi scoret det første målet. Det var skikkelig gøy, sier han.
Lengst fartstid. Flest kamper. Men Westad Larssen er ingen stjerne på dette Nidaros-laget. Denne sesongen skal han gjøre den viktige grovjobben sammen med resten av fjerderekka.
Mot Narvik fikk han drøyt sju minutter på isen. Til sammenligning fikk den nye finske stjernen Teemu Siironen nesten 28 minutter spilletid.
Dritt-scoring
Men Westad Larssen utnyttet tida på isen godt - og satte attpåtil lagets sjette scoring i EHL-debuten.
– Pucken traff meg i fingeren. En skikkelig dritt-scoring, gliser han.
– Det var mange i hallen som unnet deg det målet. Kjenner du litt ekstra på at «dette fortjente jeg»?
– Nei, det vet jeg ikke. Men jeg bruker voldsomt mye tid på dette. Dette er livet mitt. Jeg elsker ishockey, og elsker å spille ishockey - kameratskapet i garderoben. Å være en del av dette laget er eksepsjonelt. Og det har hele tiden vært kult. Den dagen det ikke er artig lenger, da slutter jeg.
Lørdag spiller Nidaros borte mot Lillehammer. Det kan fort bli en ny artig kveld på jobb som iskriger for Nidaros for Ole Christian Westad Larssen.