Ødelagt bru gir trafikkaos i Lofoten: – Det er ingen informasjon her

3 weeks ago 18



– Det er nesten sånn at jeg må spenne meg fast i senga for å ikke rulle ut når mange store trailere suser forbi på tur til ferga, sier Ørjan Arntzen.

Utenfor huset hans har trafikken økt kraftig på kort tid etter at Knutstadbrua mellom Leknes og Svolvær på E10 i Lofoten.

Det var i forbindelse med fjerning av gammel asfalt på brua i Vestvågøy fikk store skader.

En asfaltfreser kom for dypt ned og kom bort i selve brukonstruksjonen. Fire meter med armeringsjern ble ødelagt, og bæreevnen har blitt svekket.

Samme dag meldte Statens vegvesen at brua kom til å bli stengt i flere uker framover.

en betongvegg med et rødt og gult skilt på

Dette synet møtte turister og fastboende som skulle krysse Knutstadbrua i Lofoten i dag.

Foto: NRK

Dermed må all trafikk dirigeres om til en svingete og smal fylkesvei. Den er overhodet ikke bygd for tunge kjøretøy, forteller Arntzen, som får trafikken like utenfor huset sitt.

– Det er veldig mye trafikk på en liten vei som ikke er bygd for store og tunge kjøretøy, forteller Arntzen.

– Det er veldig skummelt. De kjører gjennom flere bygder med små barn. Selv om fartsgrensen er 50 og 60 kilometer i timen på strekka merker man at noen kjører en del fortere, sier han.

– En skam

Knutstadbrua ble bygd på starten av 1960-tallet og med plass til bare en bil i bredden oppstår det ofte farlige situasjoner, forteller de som bor like ved.

– Det bråbremsing hele tida. I sommer var det to personer i hver sin retning som forsøkte å krysse samtidig. Bilene ble trykket inn på begge sider, forteller Roger Nilsen.

en mann med briller

Roger Nilsen ønsker seg ei helt ny bru.

Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK

Vestvågøy-ordfører Jonny Finstad (H) sier han båre er frustrert og forbannet over det som skjer.

– Dette er en varslet katastrofe. Vi har advart om denne brua i over 20 år. Den er bygd i 1962, har bare ett kjørefelt og det har vært mange hendelser her opp gjennom årene. Det er en skam at man har slike bruer på en så trafikkert vei som E10.

Jonny Finstad, stortingsrepresentant for Nordland (H) i Transport- og kommunikasjonskomiteen.

Brua gjennom Lofoten har vært et problem i årevis, ifølge ordfører Jonny Finstad (H) i Vestvågøy.

Foto: PETER MYDSKE

Han legger til:

– Statens vegvesen har hatt mulighet til å gjøre noe med denne brua, men de har valgt å ikke gjøre det med de budsjettmidlene de selv har. De har hele tiden pekt på at de skulle vente på veipakke Lofoten.

Han sier at han som ordfører har ikke fått noe informasjon, til tross for at det er halvannet døgn siden brua ble stengt.

– Det er betenkelig i et beredskapssystem. For en kommune er det vesentlig å ha litt kunnskap om hva som skjer, sier ordføreren.

Flere blir forsinket

En stengt bru på den travle E10 får ikke bare konsekvenser for næringsliv og lokalbefolkningen. Den kinesiske turisten Lucy Liu fra Shanghai var på vei til Svolvær i leiebil da hun møtte på store betongklosser på Knutstadbrua. Fra Svolvær skal hun videre med fly til Oslo.

– Jeg visste ingen ting om at brua var stengt, sier hun og spør NRKs utsendte om hvor hun må kjøre for å komme seg rundt. At hun må rundt et fjell er hun ikke forberedt på.

– Det høres vanskelig ut. Og det er ikke noe informasjon her, sier hun litt oppgitt.

en mann og en kvinne i en bil

Amin Alomrem fra Saudi-Arabia er på ferie i Lofoten.

Foto: NRK

Den saudiarabiske turisten Amin Alomrem er på ferie i Lofoten med kona og på vei tilbake til Tromsø i leiebil når også de møtes av en stengt bru.

Dette så vi ikke for oss da vi kom hit for tre dager siden. Heldig for oss at dere kunne fortelle oss hvor vi skulle kjøre. Det er jo ingen andre her, sier han.

Midlertidig bru

Statens vegvesen bestemte i dag at en såkalt beredskapsbru skal legges over den ødelagte brua. Det vil ta om lag ei uke før den er på plass.

– Mest sannsynligvis legger vi den rett over den eksisterende brua. Vi gjør ingen reparasjoner på brua nå. Den har omfattende skader, sier byggeleder Kristian Riddervold Andreassen i Statens vegvesen.

I mellomtiden må all trafikk går på en enda smalere vei enn E10 er i dag. Kravet i Lofoten er en ny og moderne bru.

Vi mener brua må skiftes ut til en tofelts normal bru som er standarden i 2025, sier Vestvågøy-ordfører Jonny Finstad.

Publisert 02.09.2025, kl. 21.05

Read Entire Article