NRK-journalist Jarl Munch er død

4 hours ago 1



Den mangeårige profilerte NRK-medarbeideren ble 90 år gammel.

 Bjørn Sigurdsøn / NTB Foto: Bjørn Sigurdsøn / NTB
Oppdatert tirsdag 7. oktober kl. 22:40
  • NRK-veteranen Jarl Munch ble 90 år gammel.
  • Han var journalist, programleder og forfatter, og NRKs første Midtøsten-korrespondent (1974–77) samt Paris-korrespondent (1983–86). Han dekket blant annet Irans revolusjon og militærjuntaens Hellas.
  • «Jarl var et unikt tidsvitne», sier NRKs utenriksredaktør Sigurd Falkenberg Mikkelsen.

– Jarl var et unikt tidsvitne i en annen medietid og blir husket som en av NRKs viktige korrespondenter. Han var alltid elegant, både som menneske og journalist, sier utenriksredaktør i NRK, Sigurd Falkenberg Mikkelsen til sitt eget medium.

 NTB  / NTBHer fra Dagsrevyen i 1968. Foto: NTB / NTB

Munch var journalist, programleder og forfatter. Han var ansatt i NRK i mesteparten av sitt arbeidsliv. Han arbeidet hovedsakelig med utenriksstoff og var NRKs korrespondent både i Midt-Østen og i Frankrike.

Munch startet i NRK i 1963.

Munch var utenrikskorrespondent for NRK i flere perioder.

Han var NRKs første Midtøsten-korrespondent fra 1974 til 1977 og Paris-korrespondent fra 1983 til 1986.

Han dekket mange av tidens store nyhetssaker, blant annet revolusjonen i Iran da ayatollah Khomeini tok makten i 1979 og Hellas da landet ble styrt av en militærjunta.

Munch var fra Bergen, og gikk på Bergen katedralskole før han ble cand.philol. ved Universitetet i Bergen i 1962 med fagene fransk, engelsk og historie som hovedfag.

Read Entire Article