Samtalen mellom Zelenskyj og Trump skal ifølge Det hvite hus begynne klokken 15.
– I dag skal jeg ha kontakt med president Trump og diskutere de neste skrittene.
Det sa Zelenskyj på en pressekonferanse med den finske presidenten Alexander Stubb i hovedstaden Helsingfors onsdag.
Den ukrainske presidenten kom til Helsingfors tirsdag ettermiddag. Han er i Finland for å diskutere landets støtte til Ukrainas krig mot Russland.
Zelenskyj kom dit omtrent samtidig som Putin snakket med Trump om en mulig våpenhvile.
I forkant av samtalen med Trump onsdag, sa Zelenskyj ifølge nyhetsbyrået Reuters at «Putin vil se etter enhver mulighet for å unngå en full våpenhvile». Han sa også at han håper Trump vil øke sanksjonene mot russiske enkeltpersoner.
Stor fangeutveksling
Ukraina og Russland utleverer onsdag 175 krigsfanger hver, i tillegg til skadde soldater.
Dette er en av de største fangeutvekslingene Ukraina og Russland har gjort, ifølge Zelenskyj.
Etter telefonsamtalen mellom Trump og Putin tirsdag, lovet også Putin at Russland vil stanse angrep på ukrainske kraftverk i 30 dager.
Zelenskyj sa at han støtter forslaget, men at han ville ha flere detaljer.
En kvinne evakueres etter et droneangrep i Sumy i Ukraina 19. mars.
Foto: ReutersSeinere tirsdag sa han at Russland allerede hadde brutt løftet. For like i etterkant av møtet mellom Trump og Putin, kom det meldinger om angrep mot et anlegg i Donetsk fylke.
Putin og Trump ble også enige om å starte forhandlinger om en maritim våpenhvile i Svartehavet og etter hvert en fullstendig våpenhvile.
USAs president Donald Trump og Russlands president Vladimir Putin snakket tirsdag sammen i halvannen time på telefon. Bildet av Trump er fra 2017, og det av Putin fra 2023.
Foto: [DREW ANGERER, GAVRIIL GRIGOROV] / AFP / NTBRusslands krav
Kreml sa etter møtet at den viktigste betingelsen for å deeskalere konflikten, er at Vesten slutter å levere militær bistand og etterretning til Ukraina, ifølge AFP.
Sent tirsdag kveld sa Zelenskyj at Russland avviser forslaget om en våpenhvile.
– I dag avviste Putin i praksis forslaget om full våpenhvile. Det ville være riktig om verden svarer med å avvise alle forsøk fra Putin på å forlenge krigen, skriver Zelenskyj på X.
Tysklands avtroppende statsminister Olaf Scholz og Frankrikes statsminister Emmanuel Macron sa tirsdag på en felles pressekonferanse i Berlin at de vil fortsette militærhjelpen til Ukraina.
– Vi er enige om at Ukraina kan stole på oss, at Ukraina kan stole på Europa og at vi ikke vil svikte Ukraina, sa Scholz.
Interessert i utenriks? Hør utenriksredaksjonens podkast:
Publisert 19.03.2025, kl. 14.59 Oppdatert 19.03.2025, kl. 15.24