Amalie valgte privatskole: – Jeg hørte mye negativt om de offentlige skolene

4 hours ago 3



– Jeg hørte mye negativt om de offentlige skolene i Fredrikstad da jeg skulle søke skole, derfor valgte jeg privatskole, sier Amalie Sørensen.

Amalie Sørensen sitter i klasserommet

Amalie Sørensen går siste året på Hans Nielsen Hauge vgs.

Foto: Christian Nygaard-Monsen / NRK

Hun går i dag på den private videregående skolen Hans Nielsen Hauge. Etter snart tre år på skolen, så vil hun si det var verdt å betale litt ekstra for skolegangen.

– Jeg angrer ikke på at jeg valgte privatskole, dessuten ligger den enda nærmere der jeg bor.

For drøye to uker var fristen for å søke videregående utdanning her i landet.

Samme dag kunne den kristne videregående skolen i Fredrikstad melde om nye rekorder.

– I år er søkertallene høyere enn noen gang, sier rektor ved Hans Nielsen Hauge, Martin Gulbrandsen.

Totalt har antallet søkere økt med 52 prosent sammenlignet med i fjor. Det utgjør 285 søkere totalt.

I løpet av de siste to årene har skolen opplevd en økning på 144 prosent, noe som har ført til utvidelser av både klasser og lokaler.

Rektor Martin Gulbrandsen ved Hans Nielsen Hauge vgs avbildet i gangen halvnært med grønn skjorte

Martin Gulbrandsen er rektor ved Hans Nielsen Hauge videregående skole i Fredrikstad.

Foto: Philip Andre Johannesborg / NRK

Men den kristne privatskolen er ikke den eneste som merker interesse.

Private øker og offentlige kutter

Tre av de største private videregående skolene her i landet opplever vekst i år.

På landsbasis har idrettsskolene Wang og Norsk toppidrettsgymnas økt sine søkertall med 3,7 prosent og 7 prosent.

Den private videregående skolen Akademiet har økt sine søkertall med 20 prosent fra i fjor. I tillegg har den studiespesialiserende avdelingen deres i Fredrikstad har økt med hele 37 prosent.

Det er rekord.

– At vi skulle få en så solid oppgang fra rekordåret 2024 er veldig gledelig, sier Are Bye som er kommunikasjonsansvarlig ved skolen.

Dette skjer året etter at flere av landets fylkeskommuner har bestemt seg for å legge ned flere videregående skoler.

Legger ned flere skoler

I fjor ble det bestemt å legge ned to videregående skoler i Østfold. Det betyr at i fremtiden må rundt 2000 elever flytte på seg.

en gruppe mennesker som sitter ved bord utenfor

Elever ved Greåker videregående skole protesterte til siste slutt. Her i et provisorisk klasserom rett utenfor fylkeskommunens hus i minusgrader.

Foto: Philip Andre Johannesborg / NRK

I Innlandet har de bestemt seg for å legge ned seks skoler. Noe som har ført til planlegging av flere privatskoler i området.

Også i Oslo ble det denne uken klart at skolestrukturen burde endres. Der er det antallet synkende elever i fremtiden som står for potensielle nedleggelser.

I Østfold er det først og fremst snakk om pengemangel. Her skal det spares minst 167 millioner kroner bare innen skole. Nylig søkte fylkeskommunen om 200 millioner krones ekstra, men fikk avslag.

Frederik II videregående skole i Fredrikstad, avdeling Cicignon.

Fredrik II videregående skole avdeling Cicignon holder til i de gamle sykehuslokalene i byen.

Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK

Årets søkertall til de offentlige videregående skolene har økt flere steder i landet.

Men det er vanlig å søke både private og offentlige videregående skoler samtidig, slik at hvis en elev ikke får plass på en privat skole, har de fortsatt mulighet til å komme inn på en offentlig skole.

Trenger offentlig satsing

To skolenedleggelser i Østfold skjer samtidig som at de to andre offentlige videregående skoler har problemer.

Elever måtte i fjor flytte inn på et gammelt sykehus fordi det blant annet ble funnet asbest i de gamle lokalene.

 Opplæringsdirektør i Østfold fylkeskommune Brynjard Rønningen.Snora klippes under åpningen av Frederik II videregående skolen avdelig Cicignon.

Ordfører Arne Sekkelsten klippet snora under åpningen av de nye midlertidige skolelokalene til Fredrik II avdeling Cicignon, 19. august 2024.

Foto: Rahand Bazaz

Noe rektoren for Hans Nielsen Hauge trekker frem.

– Tilbakemeldingene vi får fra elever og foreldre er at vi er det trygge og forutsigbare alternative i Fredrikstad nå, sier Martin Gulbrandsen.

Kristian Osland, lektor ved den offentlige videregående skolen Fredrik II, setter bygningsproblemene i sammenheng med at de private skolene skal ta stadig større andel.

Han mener at den offentlige fellesskolen må styrkes.

– Det er viktig at fylkespolitikerne tar hensyn til den spesielle situasjonen som har fått utviklet seg i Fredrikstad når de utarbeider plan om ny skolestruktur. Et signal på at det satses på offentlig skole, sier Osland.

Fornøyd med årets søkertall

Brynjard Rønningen er er avdelingsdirektør for opplæring og kompetanse i Østfold fylkeskommune. Han er opptatt av at gode fylkeskommunale skoler skal være attraktive.

En mann med grå blazer står inne i en foaje.

Brynjard Rønningen, avdelingsdirektør for Opplæring og kompetanse i Østfold fylkeskommune.

Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK

– De private skolene er selvfølgelig med på å ta av det elevgrunnlaget som totalt sett finnes i området, men det er et mye større antall elever som skal ha skoleplass enn som så, så den offentlige skolen vil være både stor og viktig også i årene fremover, sier Rønningen.

​Førsteinntaket til offentlige videregående skoler er klart i starten av juli. For de som søker seg til private skoler skjer inntaket fortløpende.

Publisert 19.03.2025, kl. 05.40

Read Entire Article