Neste gang du skal fly i eller til EU, slipper du kanskje å betale ekstra for håndbagasjen.

Publisert 01.07.2025 15:31 Sist oppdatert 17 minutter siden
Er du lei av å betale ekstra for en liten trillekoffert fordi alt ikke får plass under setet?
Snart kan det bli slutt på gebyrer for håndbagasje.
24. juni stemte EU-parlamentet for et forslag som gir passasjerer rett til å ta med en trillekoffert og en personlig gjenstand gratis på fly.
– Dagens avstemning er et viktig steg mot mer rettferdig og åpen reise, sier Matteo Ricci, visepresident i EU-komiteen for transport og turisme, i en pressemelding, gjengitt av BBC.
Dette forslaget gir alle reisende rett til å ta med seg:
-
- Kabinbag på opptil sju kilo og 100 centimeter.
- En personlig gjenstand på maks 40x30x15 centimeter, altså under setet.
Kan tre i kraft kort tid etter
Selv om EU-parlamentet har stemt for forslaget, gjenstår forhandlinger med medlemslandene i Rådet for EU.
For at reglene skal vedtas, må minst 55 prosent av medlemslandene, som representerer 65 prosent av EUs befolkning, støtte forslaget. Først da kan det stemmes over og vedtas endelig i plenum i EU-parlamentet.
Forhandlingene starter i juli, og dersom det blir flertall, kan reglene tre i kraft kort tid etter.
Ifølge BBC News og flere andre medier er det ventet at reglene kan bli vedtatt i løpet av juli, men utfallet avhenger fortsatt av forhandlingene med medlemslandene.
Vil tilpasse seg
Hos Norwegian mener de det er for tidlig å si hva forslaget vil bety for kundene.
– Vi mener gjeldende policy er i samsvar med EUs regelverk i dag, og at den er avgjørende for å kunne håndtere vekt og begrenset plass om bord, sikre passasjersikkerhet og opprettholde punktligheten, sier Charlotte Holmbergh, kommunikasjonssjef i Norwegian.
Alle passasjerer hos Norwegian kan ta med en veske under setet. Vil du ha med en trillekoffert i hattehyllen, må du i dag betale 129 kroner ekstra.

SAS og Widerøe sier til TV 2 at de vil forholde seg til nye regler dersom EU vedtar forslaget.
– Dersom EU innfører et nytt regelverk for håndbagasje, vil SAS selvsagt tilpasse våre regler slik at de samsvarer med loven, skriver Øyvind Schmidt, pressesjef i SAS i en epost.
Det er fortsatt uklart hvordan nye regler eventuelt vil påvirke billettpriser eller reiser utenfor EU, forklarer Schmidt.
Hos Widerøe peker de på at deres fly er små, og at det ofte blir for lite plass i hattehyllene.
– Vi opplever stadig at passasjerer tar med for mye håndbagasje om bord, spesielt i ferieperiodene. Det skaper ekstra kø og kan bidra til at avgangen blir forsinket, sier Lina Lindegaard Carlsen, kommunikasjonsrådgiver i Widerøe.

– Popkorn og brus i kinobilletten?
Bransjeorganisasjonen Airlines for Europe (A4E), som representerer flere flyselskaper, blant annet Ryanair, er svært kritisk til forslaget.
De mener passasjerene mister valgfriheten, og at prisene kan øke.
– Å påtvinge alle passasjerer en trillekoffert fratar dem dette valget og tvinger dem til å betale for tjenester de kanskje ikke ønsker eller trenger, sier Ourania Georgoutsakou, administrerende direktør i A4E, i en pressemelding.

Hun legger til:
– Hva blir det neste? Obligatorisk popkorn og brus inkludert i kinobilletten?
A4E mener forslaget bryter med flyselskapenes kommersielle frihet og ber EU-parlamentet si nei til dette.
Norwegian tidligere klaget inn
I mai klagde Forbrukerrådet, sammen med 16 europeiske organisasjoner, inn sju flyselskaper, blant dem Norwegian, for ulovlige gebyrer for håndbagasje.
De viser til en EU-dom fra 2014. Den slår fast at håndbagasje i «rimelig størrelse» skal være inkludert i billettprisen.
– Her synder altså en del flyselskaper. Håndbagasje av rimelig størrelse skal du kunne forvente å få ta med deg uten noen form for ekstra betaling. Det regnes som inkludert i billettprisen din, sa forbrukerdirektør Inger Lise Blyverket i en pressemelding.
Norwegian avviste kritikken den gang. De mener praksisen er innenfor regelverket.