Moren så Oliver bli drept: – Hørte tre skrik

1 month ago 20



Hun skulle hjelpe sønnen med å hente noen eiendeler i leiligheten på Hovenga i Porsgrunn, natt til 27. november 2023.

Fra utsiden ble moren maktesløs vitne til at sønnens ektefelle drepte Oliver Ravn Rønning (22) like innenfor døren.

– Det var voldsomt og brutalt. Jeg tenkte at nå dør han.

Dømt til forvaring

Drapssaken i Porsgrunn har fått mye oppmerksomhet.

Ankesaken går i Agder lagmannsrett, der drapssiktede får behandlet hele straffesaken på nytt. Deler av saken går bak lukkede dører.

19-åringen er tiltalt for drap og to andre voldsepisoder mot avdøde i 2023.

Rønning døde etter gjentatte slag med et balltre mot hodet natt til 27. november 2023.

Oliver Ravn Rønning (22)

Oliver Ravn Rønning (22) ble drept av sin ektefelle i november 2023.

Foto: Privat

Den drapstiltalte ektefellen (19) hevder drapet var et resultat av redsel, vold og trusler både samme kveld og ukene i forveien. Hun nekter straffskyld.

I Telemark tingrett ble hun dømt til forvaring i 15 år for drapet, men anket dommen da hun hevder å ha handlet i nødverge.

Paret var kjønnsinkongruente. Drapsofferet ble født som jente, men hadde fått kjønnsbekreftende behandling og hadde skiftet navn til Oliver.

Den drapssiktede er biologisk sett en mann, men ønsker å bli omtalt som kvinne.

Bekymret for sønnen

Sakens første dag fikk Rønnings mor og far forklare seg om saken for andre gang.

– Det er en veldig belastning for de etterlatte. Jeg tror begge to er veldig lettet etter å ha forklart seg i dag, og for å være ferdige med sin del av saken.

Det sa Hanne Wold Johansen fra Elden Advokatfirma som er bistandsadvokat for Rønnings etterlatte.

Moren fortalte at hun ble oppringt av sønnen rundt kvart på elleve om kvelden. Han ville hentes på legevakten i Porsgrunn.

Moren visste at sønnen levde i et voldelig forhold, og nølte ikke med å hjelpe.

På den ene siden var hun glad for at sønnen ba om hjelp. På den andre siden var hun bekymret for hvordan han hadde det.

Hun møtte han ved busskuret utenfor legevakten.

De klemte hverandre, og sønnen ba om unnskyldning for at han hadde gjort familien redd.

Deretter kjørte de mot parets leilighet for å hente bankkort, kodebrikke, telefon og laptop.

Fremme ved leiligheten forsøkte hun å få sønnen til å ombestemme seg. Oliver gikk likevel til inngangsdøren for å ringe på.

Sekunder senere kom lydene hun aldri glemmer.

Kriminalteknikere Hovenga

Politiet på åstedet i November 2023.

Foto: Martin Torstveit / NRK

– Det tok ca. syv sekunder. Så hørte jeg tre skrik. Jeg løp til et av vinduene i leiligheten, og så Oliver ligge på magen med armer og ben ganske spredt på gulvet. Han ble slått av tiltalte gang på gang.

Hamret på vinduet

Moren hamret på vinduet med håp om å få oppmerksomhet, men det ble ikke registrert, forteller hun.

Etter noen sekunder fikk hun kontakt med politiets nødtelefon.

– Samtidig hørte jeg lyden av slag som forplantet seg i betongen.

Etter noen minutter kom den første patruljen til stedet, og slo seg umiddelbart inn gjennom glassdøren til leilighetens balkong.

Så kom sjokkbeskjeden.

Sønnen var erklært død.

Bistandsadvokaten sier at foreldrene etter forholdene har det greit.

– Men det er klart at det å miste et familiemedlem til drap, det er veldig dramatisk. Det er en sorgprosess, og i tillegg er det den rettslige behandlingen som trekker ut i tid og som gjør at sorgprosessen på en måte blir forsinket. Det er en veldig belastning for dem.

Mener tiltalte skrev meldinger med Olivers telefon

Et sentralt tema i ankesaken blir også denne gangen forholdet paret hadde i månedene før den fatale hendelsen i november 2023.

De hadde bare kjent hverandre i noen få måneder før de giftet seg fem dager før drapet, som skjedde den samme helgen som paret flyttet inn i felles leilighet.

Drap på Hovenga i Porsgrunn

Foto: Richard Aune / NRK

Moren opplevde at sønnen var under kontroll av tiltalte.

Blant annet fordi hun mener at mange av tekstmeldingene hun fikk i ukene før drapet må ha vært skrevet av tiltalte, med avdødes telefon.

Faren til avdøde var også i kontakt med tiltalte gjentatte ganger i månedene før drapet.

Tidligere har det fremkommet at avdøde var på krisesenter som følge av hendelser hjemme hos paret.

– Gruer seg til å forklare seg

19-åringen skal forklare seg onsdag og torsdag denne uken. Forsvarer Heidi Ysen tror det etter forholdene skal gå greit.

– Det er belastende for henne også, som det er for de etterlatte selvfølgelig. Hun er i bedre psykisk form enn hun var forrige gang, og så har hun vært gjennom en runde og vet hva som skal skje.

Ysen viser til at den tiltalte nettopp hadde fylt 19 år da saken ble behandlet i tingretten.

– Hun hadde aldri vært i en rettssak, så det er klart det var veldig mye som var nytt. Nå er hun mer forberedt på det som skal skje, men samtidig gruer hun seg veldig.

Publisert 21.01.2025, kl. 17.15 Oppdatert 21.01.2025, kl. 19.57

Read Entire Article