Minst 32 har mistet livet i «monsterstorm» i USA

4 hours ago 3



Sandstormer, tornadoer og branner herjer i USA. 100 millioner innbyggere bor i områdene som er rammet.

 Staci Vandagriff / AP / NTB
HERJER: Folk går gjennom vrakrestene i en bildelbutikken i Cave City i Arkansas. Foto: Staci Vandagriff / AP / NTB

Publisert 16.03.2025 05:31

Det som beskrives som en «monsterstorm» i amerikanske medier, beveger seg denne helgen over USA. Uværet har med seg kraftig vind som fører til dødelige sandstormer og over 100 skog- og krattbranner.

I Kansas døde åtte mennesker lørdag da at en sandstorm førte til at minst 50 biler kolliderte på en motorvei i Sherman fylke, opplyser lokale myndigheter.

Mississippi-guvernør Tate Reeves sier seks mennesker har mistet livet i delstaten og at tre andre er savnet. 29 mennesker har fått skader som følge av uværet, skriver Reeves på X.

Missouri hardest rammet

Uværet har krevd flest liv i Missouri, der myndighetene så langt har meldt om tolv omkomne. Blant dem var en mann som mistet livet da en tornado feide over hjemmet hans.

– Det er ugjenkjennelig som bolig. Bare vrakrester, sa rettsmedisiner Jim Akers i Butler County da han beskrev ulykkesstedet som møtte redningsmannskapene.

 Robert Cohen / AP / NTB
MISTET HJEMMET: Marcus Cole omfavner døtrene sine utenfor restene av hjemmet, som ble ødelagt i uværet i Bridgeton I Missouri. Foto: Robert Cohen / AP / NTB

– Gulvet var opp ned. Vi gikk på vegger, fortsetter Akers, som legger til at redningsmannskapene likevel klarte å redde en kvinne i restene av boligen.

Dakoka Henderson forsøkte å redde folk som satt fast i hus som var blåst i stykker, sammen med andre, da de fant fem mennesker som lå døde utenfor restene av huset til tanta hans.

– Det var en veldig tøff kveld i går. Det var en veldig ekkel opplevelse, det som skjedde med menneskene, de som døde i går, sier han til AP. Han sier videre at de reddet tanta hans ut av det eneste rommet som sto igjen i huset hennes i Wayne fylke.

Rammer 100 millioner innbyggere

Flere personer er også skadet som følge av tornadoenes herjinger i Missouri.

I delstaten Arkansas er det så langt bekreftet tre omkomne i fylket Independence. 29 andre er skadet i til sammen åtte fylker i delstaten etter at uværet herjet der natt til lørdag.

 Stephen Swofford / AP / NTB
TORNADO: Kraftlinjer falt ned i Arkansas utenfor Hot Springs Village fredag, etter at alvorlige stormer med tornadoer hadde rast gjennom delstaten lørdag. Foto: Stephen Swofford / AP / NTB

Det er meldt om skader på hjem og næringsbygg i 16 fylker i Arkansas. Både her og i delstaten Georgia har guvernørene erklært unntakstilstand.

I Texas meldte myndighetene om minst tre trafikkdødsfall fredag som følge av uværet i Amarillo.

De ekstreme værforholdene – som også omfatter vind i orkans styrke – vil ifølge meteorologene ramme et område som huser til sammen over 100 millioner mennesker. Det er fare for vindkast i opptil 36 sekundmeter i et område som strekker seg fra den canadiske grensa til Texas.

Hundrevis av hjem i brann

I Oklahoma er flere boligområder beordret evakuert og over 300 boliger skadet eller ødelagt i branner.

Så langt er et område på 689 kvadratkilometer svidd av hittil i delstaten, ifølge guvernør Kevin Stitt.

Ifølge politiet er vinden så sterk at den har fått flere vogntog til å velte.

– Det er fryktelig der ute, sier Charles Daniel, som kjører en 14,6 meter lang semitrailer langs Interstate 40 vest i Oklahoma.

– Det er mye sand og skitt i lufta, legger han til.

– Unikt

Ifølge eksperter er det ikke uvanlig med slike ekstreme værforhold i mars.

– Det som er unikt med dette, er størrelsen og intensiteten, sier Bill Bunting i den nasjonale værtjenesten NWS' stormvarslingssenter i Norman i Oklahoma.

– Det fører til virkelig betydelige konsekvenser i et veldig stort område, sier Bunting.

Read Entire Article