Martinussen sier at hun tar den sterkeste avstand fra Rød Ungdom-leder Amrit Kaurs (21) uttalelse om drapet på republikaner og podkaster Charlie Kirk.
– Rødt tar den sterkeste avstand fra alle former for vold og drap. Det hører ingen steder hjemme å vitse med dette. Dette skulle aldri Kaur ha gjort, sier Martinussen.
Hun er knallhard i kritikken mot ungdomspartilederen:
– Over lenger tid har vi prøvd å vise forståelse, særlig med tanke på Kaurs unge alder, men et sted må grensa gå. Kaur er en politisk leder som må ta ansvar for sine politiske uttalelser. Hun har gjentatte ganger vist sviktende dømmekraft og manglende evne til å overholde avklaringer med Rødt.
– Ikke egnet
Martinussen mener det er viktig at ledere på alle sider av det politiske spekteret tar tydelig avstand fra politisk motivert vold.
– For Rødt sin del må vi ta et særlig ansvar for og ha nulltoleranse mot relativisering av politisk motivert vold på vår side av politikken, sier Rødt-lederen.
– Etter uttalelsene fra Kaur, har partiledelsen i Rødt formidlet til Rød Ungdom at vi mener Kaur ikke er egnet som leder av Rød Ungdom og at vi forventer at hun går av.
Rødt-lederens uttalelser føyer seg i rekken av reaksjoner etter at Kaur la ut en video på Tiktok onsdag kveld, hvor hun tullet med drapet på Kirk:

Reagerer på utsagn: – Nå holder det
Kaur slettet senere videoen og har beklaget innholdet.
Moxnes: – Unnskyld
Flere profilerte Rødt-politikere stiller seg bak Martinussens krav om at Rød Ungdom-lederen må gå.
– Jeg stiller meg bak uttalelsene til Marie, ja, bekrefter Mímir Kristjánsson til Stavanger Aftenblad.
Tidligere Rødt-leder Bjørnar Moxnes skriver på Facebook at uttalelsene fra Kaur ikke uttrykker Rødts meninger og verdier.
– Til medlemmer som melder seg ut og velgere som tar kontakt og er rasende: Det er nulltoleranse for politisk motivert vold i Rødt. Og nulltoleranse for relativisering av sånt, skriver han.
Han fortsetter:
– Og til dere som selv har opplevd politisk motivert vold, som selv har sett hvordan ofre for den volden har blitt ledd av og latterliggjort fra ytre høyre, og som i dag har kontaktet meg og er både lei dere og sinte, vil jeg bare si: UNNSKYLD.
– Ellers sier Marie det som bør sies i denne posten, skriver han, med henvisning til Martinussens uttalelse som hun også har delt på Facebook.
Rød Ungdom: Tar sterk avstand
Rød Ungdom skriver i et innlegg på Facebook at de tar sterk avstand fra innholdet Amrit Kaur delte på Tiktok onsdag kveld.
– Det finnes ingen unnskyldning for å drepe politiske motstandere – uavhengig av hvor uenige man måtte være. Rød Ungdoms sentralstyre beklager fullt ut. Vi skal evaluere situasjonen internt og sørge for at lignende feil ikke gjøres igjen.
TV 2 har forsøkt å nå Kaur, som foreløpig ikke har besvart henvendelsen.
Kalte Stoltenberg og Støre terrorister
Dette er ikke første gangen Kaur er i hardt vær.
I mai i 2024 la Rød Ungdom-lederen uten en video på Tiktok hvor hun omtalte blant andre Jens Stoltenberg og Jonas Gahr Støre som terrorister.
– Terrorister bruker ikke turban eller kefije. Terrorister heter ikke Ahmed eller Mohamed, sa Kaur i den mye omtalte videoen, før hun la til:
– Terrorister, de bruker dress og slips. Og terrorister heter Netanyahu, Biden, Støre, Stoltenberg eller Tangen.
Bakgrunnen var at Kaur mente regjeringen ikke gjør nok for befolkningen i Gaza, og at Oljefondet skal tjene penger på investeringer i selskaper som selger våpen til Israel.
Den gangen innrømmet hun at det var å ta hardt i å kalle Støre en terrorist.