Klar tale fra Sveits: – En viss leder burde forstått sin besøkelsestid og sluppet til yngre krefter

15 hours ago 2



– Jeg tror vi er enige om alle sammen at vi som har flyttet ut er vinnerne, sier investor og Rorbua-pianist Trond Myhre.

Trond Myhre, her i debatt under Arendalsuka i fjor, mener Erna Solberg (H) burde ha trukket seg og sluppet til yngre krefter. Foto: Heiko Junge / NTB
  • Thea Eide

Publisert: 09.09.2025 05:13

– Vi har hatt en fantastisk valgvake her med pølser og lomper og kjøttsuppe, forteller investor Trond Myhre til Aftenposten.

Han driver investeringsselskapet King Kong Invest og eventbyrået Trond&Trond. Han er også kjent som pianist i NRK-klassikeren «Du skal høre mye».

I 2022 meldte han flytting til Sveits. Mandag kveld inviterte han andre Sveits-bosatte nordmenn til valgvake på Grand Hotel National i Luzern.

Like etter kl. 21 i kveld ble det flagget på halv stang, observerte en journalist fra Dagens næringsliv.

Litt senere samme kveld ble det bekreftet at Høyre gjør sitt dårligste valg på 20 år og at det blir fire ny år med rødgrønt flertall.

Ifølge Myhre var det likevel god stemning på valgvaken.

– For oss har det jo ikke så mye å si lenger, sier han.

– Elsker jo Norge

Likevel har han en tydelig formening om hva resultatet vil bety for Norge.

– Jeg har valgt å bo i Sveits, men jeg elsker jo Norge. Jeg ønsker det beste for landet og mener at dette ikke er det beste.

Myhre mener Støre-regjeringen styrer Norge i feil kurs.

– Den linja som denne regjeringen har kjørt og skal fortsette å kjøre, spesielt med SV og Rødt på laget, er sløseri med offentlige penger. Det er ikke bærekraftig på sikt. Ingenting kommer til å bli lønnsomt, sier han.

– Hvorfor tror du Høyre gjør et så dårlig valg?

– Jeg tror det er ganske enkelt å svare på. Det handler om at en viss leder burde forstått sin besøkelsestid og sluppet til yngre krefter. Jeg mener Høyre har manglet et politisk budskap og et politisk prosjekt.

Myhre mener Peter Frølich er den eneste som «tør å si noe». Derfor er han veldig glad når han får høre at Frølich får stortingsplass.

– Flere kommer til å flytte ut

Finansmann Jan Petter Sissener er også tydelig på at han mener Erna Solberg bør trekke seg.

Han har tidligere luftet ideen om å bosette seg i Sveits dersom Støre blir gjenvalgt. Til E24 sier han at han tror valgresultatet kommer til å føre til «massiv utflytting».

– Ja, det tror jeg virkelig. Jeg vet ikke hvordan Jonas skal guide seg gjennom det her. Det er klart det er skuffende. Norge er «uninvestable», sier han.

Myhre tror også det.

– Jeg er helt overbevist om at flere kommer til å flytte ut. Men jeg har også behov for å si at vi som har flyttet hit har flyttet til et fantastisk velfungerende land og vi har ikke noe behov for å flytte tilbake til Norge, sier han.

– I DN stod det at dere flagger på halv stang i Sveits i kveld. Kan du bekrefte det?

– Det flagget har gått både opp og ned i hele kveld. Jeg tror vi er enige alle sammen om at alle vi som har flyttet ut er vinnerne.

Read Entire Article