Kjemper for turistskatten – reiser til Oslo

1 day ago 11



Det holder ikke med cruise-skatt, mener ordførerne i Lofoten. Neste uke reiser de til Oslo.

 Roy Arne Salater/TV 2
FERIE: Lofoten er et populært feriested for mange. Foto: Roy Arne Salater/TV 2

Publisert 30.05.2025 16:50

Tirsdag denne uken behandlet næringskomiteen på Stortinget et forslag fra regjeringen om såkalt besøksbidrag, eller turistskatt. 

De gikk i stedet inn for en skatt på cruiseturister, slik regjeringen først ikke ville gjøre nå, men som de senere tok med i sitt reviderte forslag.

Det reagerer ordførerne i Lofoten sterkt på.

– Det er nå det gjelder, vi må få på plass en ordning, sier Vidar Thom Benjaminsen, ordfører (H) i Vågan kommune i Lofoten, til TV 2. 

Drar til Oslo

Lofotens seks ordførere har bestilt flybilletter til Oslo, for å møte regjeringen og stortingspolitikere neste uke. 

– Dette er for viktig til å rote bort på grunn av dårlig politisk håndverk. Vi trenger besøksbidraget for å kunne sikre god søppelhåndtering, informasjon, toaletter og ivaretakelse av både folk og natur, sier ordførerne i en uttalelse. 

 Lofotrådet.no
SAMLET: Ordførerne i Lofoten er ikke fornøyd med at turistskatt ble til cruise-skatt. Foto: Lofotrådet.no

Benjaminsen forteller om en turisme som bare har økt de siste årene. 

– Veksten er større enn vi er beredt for. 

De er ikke motstandere av cruise-skatt, men vil ha en turistskatt som favner bredere, sier han videre. 

– Det handler ikke om å straffe turister eller hotellnæringen, men om å sikre kvalitet og bærekraft i det vi tilbyr, slik at de også vil komme tilbake til Norge, sier ordførerne. 

Dette er ordførerne

Vidar Thom Benjaminsen (H), ordfører for Vågan

Susan Berg Kristiansen (H), ordfører for Værøy

Jonny Finstad (H), ordfører for Vestvågøy

Einar Benjaminsen (H), ordfører for Flakstad

Hanna Sverdrup (H), ordfører for Moskenes

Elisabeth Mikaelsen (Ap), ordfører for Røst

Populært feriested

Lofoten er et populært sted å feriere. Det er ventet rundt én million besøkende i løpet av 2025, sier ordførerne. 

Det bor rundt 25.000 mennesker på øygruppa. 

– Et besøksbidrag er ikke en trussel, men en investering i framtida, sier ordførerne. 

 Terje Pedersen/NTB
IDYLL: Det er mange som tar turen til Lofoten i løpet av året. Foto: Terje Pedersen/NTB

Ordfører Vidar Thom Benjaminsen forteller at de er redde for at Lofotens befolkning skal bli lei av turismen, om ikke noe gjøres. 

– Hvis vi ikke klarer å ta vare på bygdene, fjæra og folkene våre, så rakner det. Og den dagen over halvparten av befolkninga sier «nok er nok», ja da snur politikken og næringa får smellen, sier ordførerkorpset.

Read Entire Article