DEBATT: Vi får nyheter fra ulike sosiale medier. Algoritmer og videosnutter gjør det enkelt for oss å følge med. Men følger vi egentlig med?
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Når dette ser ut til å bli den foretrukne måten å få med seg nyheter på, blir lesekunnskapen viktigere enn noensinne. Vi trenger at unge og gamle har evnen til å forholde seg kritisk til digitalt innhold. Vi trenger at folk har evnen til å sette seg inn i fakta om et tema. Dette er en viktig del av det demokratiske bolverket i samfunnet.
Vi er i startgropen når det gjelder å ta i bruk kunstig intelligens. Hva dette kommer til å bety for folk er uklart. I noen deler av samfunnet vil dette bidra til forenklinger og forbedringer som vi ikke helt ser konsekvensene av. Det har blitt veldig enkelt å bruke disse verktøyene. Kritisk tenking trengs i møte med dette, slik at vi ikke ukritisk bruker informasjonen som så enkelt finnes der for oss.
Les hele saken med abonnement