Høyesterett vil ikke fremme Økokrims anke etter frifinnelse av underslagstiltalt eks-advokat

9 hours ago 4



Økokrim anket i mars dommen fra Borgarting lagmannsrett, som under dissens frifant de to. De viste til feil i lovanvendelse og saksbehandling.

I en avgjørelse 8. mai nekter Høyesterett anken fremmet, skriver Advokatbladet. Det er nesten fem år etter at de to ble pågrepet.

Er du en dyktig arbeidsrettsadvokat/fullmektig og har lyst til å jobbe i en NHO-landsforening? Da er vi på jakt etter deg når en av våre advokater går ut i permisjon!

I oktober 2023 ble advokaten i tingretten dømt i tingretten til fengsel i to år og ni måneder for grovt underslag av rundt 7,5 millioner kroner. Sykepleieren ble også dømt og fikk en fengselsstraff på to år og sju måneder for medvirkning til grovt underslag og underslag av drøyt 5,5 millioner kroner.

Den gang ble det sett på som straffeskjerpende at underslaget gjaldt et betydelig beløp, og at de to hadde utnyttet sine stillinger og brutt tilliten som følger med.

Ankeutvalget i Høyesterett finner enstemmig at det ikke er tilstrekkelig grunn til at anken blir fremmet, ifølge bransjebladet.

(©NTB)

Read Entire Article