«Harry Potter»-fans skaper turistkaos: – Dumper avføring

23 hours ago 3



Innbyggerne i de skotske byene er ikke imponert over oppførselen til fansen.

 Marc John / IMAGO / NTB
GALTVORTEKSPRESSEN: Her kjører Galtvortekspressen, som egentlig heter Jacobite-toget, over en bro i Glennfinnan Vladuct i Skottland. Foto: Marc John / IMAGO / NTB

Publisert 10.09.2025 16:16

Selv om «Harry Potter og dødstalismanene – del 2» gikk på kino for hele 14 år siden, har det ikke blitt mindre populært av den grunn.

«Harry Potter»-fansen er fortsatt ivrig på å oppleve steder fra det magiske universet som faktisk finnes i den virkelige verden for oss «gomper».

Det har skapt problemer for flere små skotske byer, skriver det lokale mediet STV News.

Flere utfordringer

Flere byer og bygder i Skottland har nemlig opplevd at det kommer så store turiststrømmer at stedene blir overbefolket.

Glennfinnan Vladuct, som ligger vest i Skottland, er et tydelig eksempel på det.

Her kjører den kjente Galtvortekspressen forbi, og fire ganger hver dag samles det seg hundrevis av mennesker ved en bro for å se når den passerer.

 Warner Bros. Pictures
MAGISK UNIVERS: Den første «Harry Potter»-filmen kom på kino i Norge i 2001. Her er skuespillerne Daniel Radcliffe, Emma Watson og Rupert Grint som spiller hovedkarakterene Harry, Hermine og Ronny. Foto: Warner Bros. Pictures

Helt siden «Harry Potter»-filmene kom på kino, har besøkstallene i området tredoblet seg. Det har ført til overfylte parkeringsplasser, slik at flere parkerer ulovlig, i tillegg til press på lokale veier.

Emily Bryce fra National Trust For Scotland forteller at de prøver å finne løsninger for å håndtere besøkstallet, slik at det skal være en god opplevelse for alle.

Menneskelig avføring

I Lochcarron, som ligger nord for Glennfinnan Vladuct, har flere innbyggere hatt utrivelige opplevelser som følge av turismen.

– Jeg har sett kjøretøy tømme sine kjemiske toaletter i avløpene rett foran husene våre. Dette er menneskelig avføring som dumpes i et ferskvannsavløp, sier Robin Pettigrew til STV News.

Han ønsker derfor en ny diskusjon rundt regler for hvordan dette skal håndteres.

Noen skotske byer, med mange pensjonister, sliter også med å få tak i nok arbeidskraft utenfra til å håndtere turismen.

De ansatte trenger et bosted, med boligmarkedet er presset som følge av økende korttidsutleie.

Ifølge STV News er Skottland i gang med en strategi for å kunne håndtere turismen, og finne en balanse mellom fordelene og ulempene ved det.

Read Entire Article