Grilles av velgerne: – Da må du betale for det

2 hours ago 1



Sylvi Listhaug (Frp), Erna Solberg (H) og Jonas Gahr Støre (Ap) må svare velgerne i statsministerduell i Trondheim onsdag kveld.

Oppdatert onsdag 27. august kl. 21:58

Konseptet for duellen som holdes på Studentersamfundet i Trondheim, er at de tre partilederne skal grilles av publikum i salen og hjemme, og debattere spørsmålene de får derfra.

Rekefisker Ivar Kanten fikk det første spørsmålet. Han er en av fiskerne som er svært kritiske til fiskeforbudet regjeringen har innført i deler av Oslofjorden i ti år fremover, fordi fjorden er i ferd med å dø.

– Når jeg mister 30 prosent av inntekten min fra 1. januar. Hvordan skal jeg da klare meg økonomisk? Spurte han.

– Det er med det tyngste hjertet jeg har gjort dette, det er fordi det er gravalvor over Oslofjorden, fjorden dør. Det er ikke bare på grunn av fiske, svarte Støre.

 Gøran Bohlin / VGJonas Gahr Støre på vein inn til folkemøtet. Foto: Gøran Bohlin / VG

Men han sier regjeringen må følge rådene fra forskerne for ikke å la fjorden dø.

– Da må du betale for det Jonas, for vi folka som sitter her har ikke råd til det, kontret Kanten.

– Vi skal ha god dialog med dere fiskere for hvordan vi kan legge til rette for alternativer, og hvordan vi skal hjelpe ti med den omstillingen. Men alternativet å ikke gjøre noe er at vi mister den fjorden, og det er så store konsekvenser at det ansvaret må vi ta, svarte Støre.

Barket sammen

Innvandringspolitikk ble også tema da den kanadiske innvandreren Jaya Thomlinson spurte om hva regjeringen vil gjøre for å tilrettelegge for internasjonal arbeidskraft.

Listhaug svarte at det er viktig å behandle søknader for arbeidsinnvandring raskere – men benyttet også anledningen til å snakke om utfordringene med innvandring i Sarpsborg.

  • Sylvi Listhaug på vei inn til folkemøtet. Foto: Gøran Bohlin / VG

Sylvi Listhaug på vei inn til folkemøtet. Foto: Gøran Bohlin / VG

– Når det gjelder asylpolitikken er Frps syn at vi er nødt ti å sette alle kluter til for å få til god integrering, sa hun – før det ble påpekt at det ikke var temaet.

Støre stakk tilbake, før han fikk samme beskjed fra programlederen.

– Hun snakker om bedre integrering, men kutter i alle utgiftene til integrering.

Krevde demens-svar

Marianne Danielsen har vært pårørende til sin mor med demens i over femten år. Hun fortalte om hvor tøft og uforutsigbart det er å leve i en sånn situasjon – og at hun opplever å ha fått lite hjelp som pårørende med det hun måtte forstå og håndtere.

 Gøran Bohlin / VGErna Solberg ankom folkemøtet i Erna-bussen. Foto: Gøran Bohlin / VG

– Jeg var demenskoordinator for min egen mor, sånn skal det ikke være. Hvordan skal dere legge til rette for at alle skal få en demenskoordinator, som dere har lovet?

Støre svarte ved å vise til at kommunen og bydelen har et ansvar for å tilby den typen tjeneste, og sa det skal følges opp. . Solberg viste til at Høyre ønsker et pakkeforløp for demens. Listhaug sa staten må ta ansvaret for finansieringen av eldreomsorgen.

Danielsen var ikke særlig imponert:

– Nei, for til syvende og sist er det kommuneøkonomien som styrer om dette blir gjennomført eller ikke. Så lenge kommuneøkonomien ikke er på stell, så blir ikke dette noe av, sa hun, og oppfordret dem til å komme til tverrpolitisk enighet for å få det til.

De tre fikk også spørsmål om å sende norske soldater til Ukraina. Det var de alle enige om at var for tidlig å svare på, før det foreligger en fredsavtale.

Svært jevnt

Valget om under litt over en uke ligger an til å bli en neglebiter: Stillingen er svært jevn mellom de to blokkene på meningsmålingene.

Erna Solberg og Jonas Gahr Støre vil begge bli statsminister. Sylvi Listhaug med har ikke villet svare på om hun vil bli det, men sier det største partiet bør få statsministeren.

VGs siste måling fikk Frp en oppsiktsvekkende nedtur, samtidig som MDG sikret flertall for rødgrønn side. På VGs siste statsministermåling er Jonas mer populær enn Erna og Sylvi til sammen.

Høyre løftet seg litt fra forrige krisemåling, men ligger fortsatt lavt.

Før folkemøtet hadde det møtt opp så mange mennesker utenfor Studentersamfundet at politiet måtte stenge veien for å unngå trafikkfarlige situasjoner.

 Gøran Bohlin / VGFoto: Gøran Bohlin / VG
Read Entire Article