Forsvarsaksjer stiger kraftig etter helgens Ukraina-møter

1 month ago 68



– Europa trenger helt tydelig en plan for å stå på egne ben, sier analytiker.

Kongsberg Defense & Aerospace sitt NASAMS-system. Foto: Kongsberg Gruppen

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Saken oppdateres gjennom dagen.

Hovedindeksen på Oslo Børs er opp 0,6 prosent i 10-tiden mandag.

Våpenprodusenten Kongsberg Gruppen stiger 10,2 prosent etter en dramatisk helg i storpolitikken.

Det ble høylytt krangling mellom Trump og Volodymyr Zelenskyj fredag ettermiddag, og signering av en mineralavtale ble ikke noe av. I etterkant har flere europeiske leder sagt at det investeres for lite i forsvar og er behov for opprustning i Europa.

I går deltok statsminister Jonas Gahr Støre på et toppmøte i London, der europeiske statsledere blant annet ble enige om å øke militærstøtten til Ukraina.

Les på E24+

Trump-kaoset: Forvalter tar aksjegrep

– Etter helgens møte mellom statslederne i USA og Ukraina så gir det mening at europeiske forsvarsaksjer stiger markant, ettersom Europa helt tydelig trenger en plan for å stå på egne ben. Man hadde håpet at helgens møte skulle dra oss nærmere en fredsavtale, men det lyktes ikke, skriver Danske Bank-analytiker Vidar Lyngvær til E24.

– Det er nok dette som er hovedårsaken bak oppgangen.

Flere europeiske forsvarsaksjer er kraftig opp:

  • Tyske Rheinmetall stiger 8,8 prosent
  • Britiske BAE Systems stiger 14,3 prosent
  • Franske Thales stiger 14,1 prosent
  • Svenske Saab stiger 8,3 prosent
  • Italienske Leonardo stiger 10,5 prosent

Uro

Tolluro og storpolitikk har preget markedene i flere uker, og gjorde også det inn mot helgen. Det som kommer fra Donald Trump og USA følges nøye med på. Denne uken skal i utgangspunktet flere varslede tolløkninger tre i kraft.

Etter det mye omtalte møtet med Trump på fredag, var Zelenskyj på plass i London sammen med en rekke europeiske statsledere søndag. Foto: JUSTIN TALLIS / Reuters / NTB

Oslo Børs avsluttet forrige uke med svak nedgang fredag. Deretter var det en vinglete handelsdag på Wall Street i USA, blant annet preget av scenene med krangling mellom Trump og Zelenskyj. Til slutt endte likevel dagen med markant oppgang på Wall Street.

– Roligere hoder vant frem, sa Adam Sarhan, sjef i 50 Park Investments, til Reuters.

I Asia har det vært oppgang på børsene i morgentimene.

Oljeprisen ligger litt høyere enn den gjorde fredag ettermiddag. Olje (brent spot) handles for 73 dollar fatet i skrivende stund.

Norwegian kjøper fly

Flyselskapet melder at de har inngått avtale om å kjøpe ti Boeing 737-800-fly. Dette er maskiner Norwegian leier i dag.

Norwegian oppgir ikke noen konkret kjøpspris.

Selskapet venter å bokføre en engangsgevinst på 570 millioner kroner, som følge av kjøpsprisen sett i sammenheng med reduksjonen i dagens leieforpliktelser. I tillegg anslår Norwegian at de vil spare 200 millioner kroner i året på eie i stedet for å leie flyene.

Norwegian-aksjen er opp 1,3 prosent.

Et av Norwegians Boeing 737–800-fly. Foto: Paul Kleiven / NTB
Read Entire Article