– For tidlig å ta selvkritikk

15 hours ago 4



Jens Stoltenberg til TV 2:

ARENDAL (TV 2): Jens Stoltenberg utelukker ikke at det er gjort feil i håndteringen av Oljefondets investeringer i Israel. Han tar foreløpig ingen selvkritikk.

 Ingvild Gjerdsjø / TV 2
FOR TIDLIG: Jens Stoltenberg tar foreløpig ikke selvkritikk for håndteringen av Oljefondets investeringer, men utelukker ikke at det er gjort feil. Foto: Ingvild Gjerdsjø / TV 2

Publisert 13.08.2025 22:24

Latteren satt løst da Stoltenberg varmet opp til «finanstale» på Arendalsuka onsdag. 

– Nå er jeg inne i en slags «livsprosess» hvor jeg skal gå tilbake i karrieren, spøkte finansministeren. Han har tidligere vært både næringsminister og statssekretær i Miljødepartementet. 

– Så må dere love meg at den dagen jeg stiller som AUF-leder, må noen stoppe meg. 

– Kan ha blitt gjort feil

Oljefondssjef Nicolai Tangen satt på en av de nederste radene og fulgte talen. Det minnet om den alvorlige saken om Oljefondets investeringer i selskaper, som medvirker til brudd på folkeretten. 

 Ingvild Gjerdsjø / TV 2
TAUS: I går hadde Oljefondsjef Nicolai Tangen pressekonferanse, i dag ville han ikke snakke med journalister. Foto: Ingvild Gjerdsjø / TV 2

For to dager siden offentliggjorde Stoltenberg at Oljefondet trekker seg ut av 11 israelske selskaper. Minst ett av dem har tjent godt på krigen i Gaza. Fondet dropper også bruk av israelske forvaltere. 

– Hvor mye selvkritikk tar du av behandlingen i denne saken ?

– Jeg mener det er for tidlig å konkludere hvor det eventuelt har skjedd feil. Det aller viktigste er at det nå er iverksatt tiltak som reduserer risikoen om at pensjonsfondet er investert i selskaper, det ikke skal være investert i, sier Stoltenberg til TV 2. 

Stoltenberg og Tangen opptrådte sammen på hovedscenen under tittelen «Oljefondet i en turbulent tid ». 

– Oljefondet er den mest fantastiske oppfinnelsen vi har i Norge, satt opp i din tid, sa Nicolai Tangen og så bort på finansminister Stoltenberg. 

 Odd Arne Hartvigsen/TV 2
SAMMEN: Stoltenberg og Tangen sammen på scenen i Arendal. Foto: Odd Arne Hartvigsen/TV 2

Tangen ville ikke svare på spørsmål om fondets Israel-investeringer i dag. 

Tok over en måned

En rapport om investeringene i israelske selskaper ble sendt til Finansdepartementet 30. juni. 

Likevel grep finansministeren aktivt inn først etter en artikkel i Aftenposten 4. august. Allerede 2. juli hadde FriFagbevegelse omtalt den samme saken.

– Da det i forrige uke var klart at det muligens ikke var gjort slik man skulle, så tok vi tak i det med en gang, sier Stoltenberg. 

 Odd Arne Hartvigsen/TV 2
TILBAKE: De siste ti årene har Stoltenberg bare vært en gang på Arendalsuka. Onsdag var han tilbake. Foto: Odd Arne Hartvigsen/TV 2

Saken er fortsatt ikke over – midt i valgkampen. Neste uke sender Oljefondet svar på spørsmål Stoltenberg har stilt dem om investeringene. Og selv må han svare Stortingets kontrolkomite om sin håndtering innen 20. august. 

– Det er mitt ansvar de retningslinjene som er vedtatt. At vi plasserer penger i aksjeselskaper. Det er også mitt ansvar at det blir rettet opp, hvis det ikke er som det skal være. 

– Ditt ansvar, men du har ikke hatt kontroll? 

– Det gjenstår å se hva som har gjort at vi er der vi er nå. Det aller viktigste er at vi gjennomfører tiltak for å redusere sannsynligheten for å oppleve tilsvarende situasjoner i framtida. 

Stoltenberg mener etikkreglene er gode nok. Selv om han varsler at det kan komme nye omstridte investeringer. 

– Jeg tror vi må forstå at det kommer til å skje igjen. At vi er i selskaper der vi må trekke oss ut. 

Read Entire Article