Det er høyst forståelig at lokale krefter kjemper for kirurgitilbudet i Flekkefjord. Men måten å gjøre det på, er ikke å motarbeide økt samarbeid mellom sykehusene i Kristiansand og Arendal.
Temperaturen er igjen høy rundt sykehuset i Flekkefjord. Denne gangen dreier det seg om en plan for kirurgi – i Kristiansand og Arendal.
Torsdag ble planen «Kirurgi på tvers» vedtatt av styret i Sørlandet sykehus. Den tar utgangspunkt i at rekruttering vil bli vanskeligere i årene fremover. Planen legger derfor opp til økt samarbeid mellom sykehusene i Kristiansand og Arendal.
Raser: – De har dårlige antenner
Det er disse to sykehusene som i dag har slike tilbud, etter at avdelingen for akuttkirurgi og traumemottak i Flekkefjord ble stengt sommeren 2022. På grunn av rekrutteringsproblemer.
Likevel reagerer forkjemperne for sykehuset i Flekkefjord sterkt på samarbeidsplanen mellom de to andre sykehusene. Leder i Lister næringsforening, Hans Fredrik Grøvan, sendte før styremøtet et varsel til helseministeren fordi Flekkefjord ikke var del av denne planen.
Leder av aksjonsgruppen «Bevar Flekkefjord sykehus», Sigmund Kroslid, sa torsdag til Fædrelandsvennen at «Flekkefjord blir ekskludert». Han mener også at denne kirurgiplanen er i strid med mandatet fra Stortinget om at det skal være akutt og kirurgimottak ved alle de tre sykehusene i landsdelen.
Når det gjelder det siste poenget, er det riktig at Stortinget har bedt regjeringen «sørge for at sykehus som i dag har akuttkirurgiske tilbud, fortsatt vil ha dette». Men de folkevalgte la også til: «når hensynet til pasienten gjør det nødvendig, og kvalitet og pasientsikkerhet er ivaretatt».
Hensynet til pasienten samt kvalitet og pasientsikkerhet er grunnleggende viktige kriterier. Og i Flekkefjords tilfelle har ledelsen ved Sørlandet sykehus hittil ikke klart å ansette nødvendig personell.
Det er beklagelig. Men det kan ikke hindre sykehusledelsen i å videreutvikle kirurgisamarbeidet mellom de to sykehusene i landsdelen som i dag har slike tilbud. Tvert imot er det åpenbart viktig å tenke på tvers mellom eksisterende tilbud for å sikre best mulig tjenester i det som åpenbart blir en krevende fremtid.
Det vil tjene pasienter i hele landsdelen.


















English (US) ·