Fikk utleiesjokk – så tok saken en ny vending

19 hours ago 4



– Jeg er så sliten. Jeg har styrt på i snart ett år og brukt over 100.000 kroner på utbedringer i leiligheten, sier Vendela Warhaug (26) til TV 2 hjelper deg.

PUSSET OPP: Warhaug har både fått hjelp og styrt på alene for å få leiligheten sin på plass. Foto: Privat

Siden september i fjor har 26-åringen pusset opp leiligheten sin, etter at den ble utleid til Stavanger kommune. 

Kommunen hadde i et drøyt år fremleid til ukrainske flyktninger. Da Warhaug igjen skulle overta den, oppdaget hun en rekke skader og kjente sterk røyklukt, til tross for at kontrakten ikke tillot røyking.

– Jeg syns det er sykt å klare å ødelegge så mye på ett år, sa hun den gang.

Stavanger kommune tilbød både kompensasjon, utbedring og ytterligere rengjøring.

– Stavanger kommune har brukt over 60 arbeidstimer og over 11.000 kroner i materialer. Arbeidet har blant annet vært skraping, sliping, sparkling (vindu, lister og vegger), maling (vindu, lister og samtlige vegger og tak) samt bytting av foringer på vindu på soverommet, sa Jonas Meling, seksjonssjef for Boligbygg i Stavanger kommune.

Kommunen ozonbehandlet også leiligheten, men Warhaug forble misfornøyd med resultatet av kommunens innsats.

Over 100.000 kroner

Siden TV 2 hjelper deg omtalte saken har Warhaug brukt nærmere 80 timer og mer enn 100.000 kroner på utbedringer i leiligheten.

LISTER AV: Alle listene i leiligheten ble tatt av og malt på nytt. Foto: Privat

– Hele leiligheten ble vasket grundig ned og malt på nytt av et malerfirma, og alle møblene ble byttet ut med nye, da de stinket røyk.

– Jeg har også måtte flytte ut av leiligheten hele seks ganger, da den begynte å lukte igjen. Så jeg har måttet ha to runder til med ozonbehandling i leiligheten, sier hun. 

 Privat
FLYTTELASS: Hele seks ganger flyttet Warhaug inn og ut av leiligheten sin. Foto: Privat

Prosessen har vært lang for 26-åringen, men til slutt ble arbeidet i leiligheten ferdigstilt.

– Det føles endelig som hjemme og jeg trives så godt her nå. 

Men selv om røyklukten er borte, sitter hun fremdeles igjen med en bismak av å ha brukt tid og penger på å rydde opp etter kommunen.

HJEMMEKOSELIG: Vendela Warhaug stortrives nå i leiligheten sin. Foto: Privat

Uenige

Da TV 2 hjelper deg første gang omtalte saken, forble uenighetene om leilighetens tilstand uløst og partene konkluderte derfor med at saken skulle videre til vurdering hos Husleietvistutvalget (HTU).

Husleietvistutvalget (HTU)

Husleietvistutvalget er en statlig virksomhet som gir objektiv veiledning til leietaker og utleier om leie av bolig.

Dersom det oppstår konflikt i leieforholdet, må saken behandles i Husleietvistutvalget. Saken løses gjennom mekling eller avgjøres ved vedtak.

Kilde: Husleietvistutvalget

I et halvt år har Warhaug ventet spent på avgjørelsen fra utvalget.

Nå er vedtaket klart.

 Privat
SPENT: Vendela Warhaug har ventet spent og lenge på avgjørelsen til Husleietvistutvalget. Foto: Privat

Dukket opp på jobb: – Stressa

26-åringen var på jobb den 8. juli, da det plutselig tikket inn en epost fra Husleietvistutvalget.

– Herregud, jeg ble så stressa! Jeg satt jo på jobb, så jeg bare bladde fort ned til konklusjonen.

Hun måtte lese over flere ganger for å være sikker på at hun så rett:

«Stavanger kommune v/ordføreren skal betale til Vendela Warhaug erstatning med kr 107.547, med tillegg av forsinkelsesrente fra 12. mars 2025 og til betaling skjer». 

I tillegg sto det at vedtaket er enstemmig. Warhaug har kun fått delvis medhold, men er likevel svært fornøyd.

– Jeg ble så glad og tenkte bare «takk, gud», sier hun og forteller at hun boblet over av glede.

 Privat
FORNØYD: Vendela Warhaug ble mildt sagt glad da hun åpnet vedtaket fra Husleietvistutvalget. Foto: Privat

Stavanger kommune svarer

I forrige sak sa Jonas Meling, seksjonssjef for Boligbygg i Stavanger kommune, at de så på det som svært positivt at en uavhengig part, som Husleietvistutvalget, vurderer saken:

– Vi vil rette oss etter et eventuelt vedtak i Husleietvistutvalget. Om det kommer frem at vi er erstatningspliktig, så vil vi ordne opp, sa Meling den gang.

Seksjonssjefen trakk også frem at dersom utvalget kom frem til at kommunen hadde gjort mer enn det som kan forventes, ville de ikke kreve noe tilbake fra Warhaug.

 Stavanger kommune
SVARER: Seksjonssjef for Boligbygg i Stavanger kommune, Jonas Meling. Foto: Stavanger kommune

I en epost til TV 2 hjelper deg, skriver Meling at Stavanger kommune ikke er enig i alle vurderingene som HTU nå har gjort.

– Men vi tar vedtaket til etterretning.

Meling bekrefter at kommunen betaler ut beløpet Warhaug ble tilkjent, og sier pengene allerede er godkjent for utbetaling.

– Beløpet utleier har fått tilkjent er omtrent halvparten av fremmet krav. Vi merker oss at utleieren kun har fått medhold i deler av det hun krevde erstatning for.

– Skal være et trygt valg

Svaret fra kommunen gleder 26-åringen:

– Jeg er veldig letta nå! Endelig kan jeg legge alt dette bak meg, sier hun.

 Privat
– VELDIG LETTA: Vendela Warhaug er nå lettet over at hun endelig kan legge saken bak seg. Foto: Privat

Warhaug legger imidlertid ikke skjul på at hun mener saken burde vært ute av verden for lenge siden.

– Saken kunne vært løst både enklere og billigere for begge parter dersom Stavanger kommune hadde vært mer imøtekommende og villig til dialog. 

Til dette svarer Meling: 

– Stavanger kommune har, som uttalt til TV 2 tidligere, forholdt oss til inngått leieavtale og husleieloven. Stavanger kommune har gjennomført opprettinger av alle feil og mangler samt utbetalt erstatning for forhold vi mener vi har ansvar for.

– Forstår dere at andre potensielle utleiere kan bli skeptiske til å leie ut til Stavanger kommune etter denne saken?

– Stavanger kommune er en seriøs aktør på leiemarkedet. Vi tror ikke en sak som dette vil endre på oppfatningen av kommunen som en ansvarlig leietaker, avslutter han.

Read Entire Article