Brannene i Los Angeles:
Flere av brannene i Los Angeles står i fare for å blusse opp igjen. Så langt er 16 personer omkommet.

Publisert 12.01.2025 08:15
Så langt har 16 personer omkommet som følge av de omfattende, ødeleggende skogbrannene i Los Angeles.
De neste dagene står flere branner i fare for å blusse opp igjen.
I forbindelse med de omfattende brannene har plyndring blitt et ordentlig problem for myndighetene, skriver Sky News.

Siden brannene startet tirsdag er minst 22 personer pågrepet.
Utkledd som brannmenn
Sju av dem er blitt pågrepet i løpet av de to siste dagene etter at et portforbud trådte i kraft i områdene som er hardest rammet av brannene.
– Vi har til og med arrestert to personer som var kledd ut som brannmenn som gikk inn og ut av hus, sier en talsperson for politiet i Los Angeles.
Nasjonalgarden har satt opp sjekkpunkter for å kontrollere hvem som går inn og ut av områdene.
Det har også ført til frustrasjon blant lokale beboere som har måttet stå i kø i opptil ti timer for å sjekke hva som er igjen av hjemmene deres – om noe.
Unikt værfenomen
Lørdag kveld vil værforholdene være på et brannmessig kritisk nivå, sier brannsjef Anthony Marrone, ifølge Sky News.
Ifølge BBC ventes moderat til sterk såkalt Santa Ana-vind, som er et unikt værfenomen.
Innlandsvinden fra øst/nordøst er spesielt varm og tørr, og det er ventet svært kraftige vindkast.
Vinden fører til at brannfaren vil forbli høy i Los Angeles-området de neste dagene.
Det siste døgnet har mindre vind gitt brannvesenet bedre slukkeforhold, men de har langt fra kontroll på brannene.
I forbindelse med de omfattende brannene har plyndring blitt et ordentlig problem for myndighetene, skriver Sky News.
Siden brannene startet tirsdag er minst 22 personer pågrepet.