Europa brenner: Så mye er slukt av flammene

14 hours ago 4



I Sør-Europa advarer myndigheter mot «helvetesbranner» som sprer seg i stor fart. Så langt er mer enn dobbelt så mye areal tatt av branner i EU som på samme tid i fjor.

 Susana Vera / Reuters / NTB
INFERNO: Spanske brannkonstabler kjemper mot flammene utenfor den spanske byen Zamora. Foto: Susana Vera / Reuters / NTB

Publisert 14.08.2025 21:14

– Hva det ser ut som? Det ser ut som dommedag, sier den frivillige brannmannen Giorgos Karavanis fra Hellas til Reuters.

De siste ukene har brannmannen og hans kollegaer i en rekke land jobbet døgnet rundt for å slå ned skogbrannene som har blusset opp etter en lang periode med ekstrem varme.

Over en halv million hektar har brent ned i EUs medlemsland så langt i år. Bare de siste to ukene er mer enn 160.000 hektar tatt av flammene, ifølge EUs skogbranntjeneste Effis.

Det nedbrente arealet tilsvarer et område på størrelse med Akershus fylke, og er mer enn dobbelt så stort som i fjor på samme tid.

«Molotov cocktail»

Flere land har gjort tiltak i forkant av skogbrannsesongen. Men det hjelper lite når det er tilnærmet perfekte forhold for brann. 

En nedbørsrik vår har ført til mye vegetasjon, som deretter har tørket helt ut i den ekstreme varmen og tørken i sommer. På toppen av dette har det flere steder vært kraftig vind.

 MIGUEL RIOPA / AFP / NTB
BRANN: Lokalbefolkningen gjør det de kan for å stanse brannene i Ourense-regionen nordvest i Spania. Foto: MIGUEL RIOPA / AFP / NTB

– Hvis vi legger til den relativt enkle muligheten for at en gnist kan starte en brann et sted, har vi alle ingrediensene for «molotov cocktailen» vi ser nå, sier den spanske brannforskeren Cristina Santín Nuño til The Guardian

De menneskeskapte klimaendringene fører til mer ekstremvær som hetebølger og tørke. FN anslår at antallet ekstreme skogbranner vil øke med 14 prosent innen 2030 som følge av den globale oppvarmingen.

Utviklingen er lik i flere europeiske land utenfor EU. 

I Storbritannia ble det satt ny rekord i antall registrerte nedbrente hektar allerede i april, ifølge Effis tall. Det er heller aldri registrert flere branner. 

Også i Tyrkia, hvor det pågår store skogbranner, er langt større areal rammet av brann enn gjennomsnittet i år. 

Flere døde

I Spania er tre personer omkommet i brannene den siste uken. To av dem deltok i slukkearbeid da de døde, mens en mann døde av brannskadene han fikk da han prøvde å redde hester fra et ridesenter utenfor Madrid. 

Også i Monenegro, Albania og Tyrkia er det meldt om dødsfall knyttet til skogbranner.

Slukkearbeidet er krevende, med ekstreme temperaturer opp mot 44 grader og områder med kraftig vind som bidrar til å forsterke brannene. 

Read Entire Article