Hvordan kan et krigsherjet Syria få økonomien på rett kjøl?
Rapporterer fra Damaskus Søndag 9. februar kl. 12:10Kortversjonen
- Syria sliter med enorm økonomisk krise etter 13 år med borgerkrig.
- Landets valuta har kollapset og inflasjonen er skyhøy.
- Den nye overgangsregjeringen lover å innføre et fritt markedssystem og reformere økonomien.
- For at gjenoppbyggingen skal lykkes, må internasjonale sanksjoner lettes.
Wael lemper syv store, gjennomsiktige søppelsekker fulle av seddelbunker ned på gulvet til sentralbanken i Syria.
Han rekker å bli andpusten, mens andre haster forbi med trillekofferter fulle av penger.
Det er 92 millioner syriske pund i kontanter Wael nå skal veksle inn, omsetningen til bensinstasjonen han jobber for. Tilbake får han «bare» 8000 dollar.
I skrivende stund er 1 dollar verdt omkring 11.500 syriske pund. Men når landets største seddel bare er på 5000 pund, gjør det at bunkene med sedler fort blir veldig store.
For skal du drive business i Syria nå, så er det kontanter som gjelder. Men det vitner også om de enorme økonomiske problemene landet har stått ovenfor.
Se video: Slik gikk det da VG vekslet inn 200 dollar – noe som under Assad-regimet ville vært strengt forbudt.
Under den 13 år lange borgerkrigen så krympet økonomien med 85 prosent. Samtidig kollapset den syriske valutaen og inflasjonen
skjøt i været.Før krigen i 2011 overlevde Syria på inntekter fra blant annet oljeeksport, turisme, landbruk og bomullseksport.
– Men eliten rundt Assad melket landet. Så effektiviteten i økonomien var dårlig, og den kan bli mye bedre nå, sier professor Brynjar Lia.
Professor i Midtøstenstudier ved Universitetet i Oslo.
Krigen i landet har ødelagt store deler av infrastrukturen, og sanksjonene
mot Assad-regimet har vært lammende, sier Lia.– En ganske stor del av befolkningen i Syria er avhengig av bistand.
Den nye overgangsregjeringen, ledet av gruppen Hayat Tahrir al-Sham (HTS), har lovet å innføre et fritt markedssystem. De har utnevnt landets første kvinnelige sentralbanksjef og varsler omstrukturering av offentlige departementer for å øke effektiviteten.
– Innen utgangen av året forventer vi å ha et godt utformet skattesystem, sier finansminister Mohammed Abazeed til Reuters.
Gjenoppbyggingen av Syria kan ta opptil 20 år og koste mellom 250 og 400 milliarder dollar.
For å lykkes med å få økonomien på rett kjøl, er landet avhengig av at internasjonale sanksjoner lettes slik at de kan tiltrekke seg utenlandske investorer.
EU uttalte nylig at de gradvis vil begynne å løfte noen av sanksjonene. Norge og utenriksminister Espen Barth Eide har også sagt at de åpner for å fjerne noen av sanksjonene.
Samtidig har den nye overgangsregjeringen flere mål for å få skikk på økonomien:
- Innføre et fritt markedssystem
- Restrukturere offentlige departementer for økt effektivitet
- Overhale skattesystemet
- Få økonomisk drahjelp fra naboland og Gulfen
- Øke offentlige lønninger med 400 prosent
- Åpne og øke grensehandel
- Gjenoppta oljeproduksjon og eksport
Vesten innførte en haug av sanksjoner mot Syria under borgerkrigen, der målet var å ramme Bashar al-Assads krigsmaskineri.
Det ble nær umulig å utføre bankoverføringer inn og ut av Syria, ei heller importere eller eksportere olje og gass.
EU-sanksjonene gjorde det også forbudt å selge luksusvarer til Syria, som gull, trøfler, vin, biler og smykker.
Men for vanlige syrere er luksusvarer noe de uansett må se langt etter, siden 90 prosent av syrerne lever i fattigdom, ifølge FN.
Det er bare noen få timer strøm hver dag i Damaskus, eksosen ligger som et kvelende teppe over hovedstaden på grunn av generatorer og en utdatert bilpark.
På hvert et gatehjørne selges smuglerbensin tappet på tomme vannkanner.
Inne på sentralbanken står Mohammad Hijazi med en bunke dollarsedler.
– Vi har ikke lov til å gjøre pengeoverføringer med utlandet, det er for eksempel noe av det som hindrer arbeidet vårt.
Nå er det vanskelig for ham å drive selskapet. Det er krevende å få god arbeidskraft og gjøre investeringer i bensinselskapet han jobber i.
– Jeg håper at sanksjonene løftes, at den økonomiske situasjonen kan bedres, forteller han.