I oktober i fjor fikk foreldre og foresatte til 119 unger hastemeldingen om at privateide Brattås barnehage i Færder måtte stenge fordi barnehagen var i økonomisk trøbbel.
Brattås Barnehage AS ble begjært konkurs to uker senere.
Kommunen endte med å kjøpe barnehagen i en budrunde for 47 millioner kroner, for å sikre at barna hadde en fullverdig barnehage å gå til.
Bostyrer Kåre Jølberg jobber med å få oversikt over kreditorene og hvem som krever hva.
Nå har det kommet inn 39 krav til en samlet verdi på rundt 30 millioner kroner.
Penger hit og dit
– Det er helt sikkert at det ikke vil være penger til alle, oppsummerer Jølberg til NRK.
Det skaper usikkerhet for de rundt 50 ansatte som har vært innom barnehagen.
De krever til sammen 3,4 millioner kroner, for ubetalt lønn og feriepenger.
SOLGT: Brattås barnehage i Færder kommune var tidligere privat drevet, men er nå kjøpt av kommunen.
Problemet er at det er så lite penger tilgjengelig i boet, at det slett ikke er sikkert at de får hele summen derfra, selv om lønn til ansatte er en prioritet når boet fordeles.
Derfor har de ansatte også søkt NAVs lønnsgarantiordning. Men NAV opererer med 15 måneder saksbehandlingstid.
– Jeg er trygg på at de ansatte kommer til å få pengene, men det kommer til å ta lang tid, sier Une May Indseth.
Une May Indseth i Utdanningsforbundet i Færder.
Foto: PrivatHun er leder av Utdanningsforbundet i Færder og har hjulpet de ansatte etter konkursen.
Styreleder hentet ut penger
To uker før barnehagen gikk konkurs, overførte styreleder Trygve Bjarkø flere hundre tusen kroner til seg selv, skriver Tønsbergs Blad fredag.
Ifølge avisa ble det 1. oktober i fjor, kun to uker før det ble åpnet for konkurs i selskapet, overført 383.170 kroner fra selskapets driftskonto til styrelederen.
Jølberg sier til NRK at dette er nedbetaling av gjeld som selskapet skyldte Bjarkø.
Boet og Bjarkø har kommet til enighet om at han betaler tilbake denne summen innen 15. februar.
Gitt at de 380.000 kronene blir betalt inn, har selskapet magre 1,7 millioner kroner på konto i skrivende stund.
– Glad for at det ryddes opp
Utdanningsforbundet er ikke imponert over pengeoverføringen styrelederen gjorde.
– Men jeg er veldig glad for at de som nå kjører disse prosessene avdekker det som er blitt gjort og forsøker å rydder opp i det, sier Indseth.
Det kan fremdeles komme nye krav.
Bostyrer Kåre Jølberg regner med at de er helt ferdige med jobben innen et par måneder.
Dette svarer styrelederen
Trygve Bjarkø var både styreleder og daglig leder i Brattås Barnehage AS.
Han sier til NRK at pengeoverføringen dreide seg om en utgift, sommeren i fjor.
– Jeg hadde privat lagt ut for et krav mot barnehagen i juli 2024, og barnehagen betalte tilbake noen uker før konkursåpning, skriver han i en melding til NRK.
Trygve Bjarkø skal etter avtale med boet betale tilbake en sum på 380.000 kroner, som han overførte til seg selv før barnehagen gikk konkurs.
Foto: Hans Philip Hofgaard / NRKBostyrer er i sin fulle rett til å oppheve, eller såkalt omstøte transaksjoner som har skjedd de siste tre månedene før konkursen.
– Derfor har jeg inngått en avtale om å betale tilbake pengene. Færder kommune måtte også betale tilbake 101.000 kroner som den hadde tatt i arrest av barnehagens midler før konkursåpning. Disse pengene hadde vi planlagt å betale tilbake til foreldrene, sier Bjarkø.
– Det ligger et samlet krav på 3,4 millioner kroner fra ansatte for manglende lønn og feriepenger. Har du noen kommentar til det?
– De ansatte fikk lønn få dager før konkursen for arbeid i september. Lønnskrav for arbeid i dagene før konkursåpningen kom på et senere tidspunkt til bostyreren, avslutter Trygve Bjarkø.
Publisert 17.01.2025, kl. 16.21 Oppdatert 17.01.2025, kl. 16.27