Eddie Merckx tror Pogacar Tour-rekorden

17 hours ago 1



Den belgiske sykkellegenden spår at sloveneren blir historisk, mens Pogacar selv hinter om karriereslutt.

Foto: MARTIN DIVISEK / EPA / NTB
  • Andreas Hopen, VG

    Andreas Hopen, VG

Publisert: 30.07.2025 03:49

Eddy Merckx (80) har hatt rekorden for flest sammenlagtseire på fem siden 1974. er ikke i tvil. Tadej Pogacar kommer til å slå hans rekord på fem Tour de France-seire – og Jonas Vingegaard vil ikke klare å stoppe ham.

– Hvis det hadde vært mer konkurranse, ville det vært vanskeligere for ham å oppnå så mange seire. Men hvis du spør meg om han vil vinne mer enn fem Tour de France, kan jeg bare svare: absolutt!

Det sier sykkellegenden til avisen De Telegraaf.

Eddie Merckx

Merckx fulgte årets Tour tett, men opplevde aldri at løpet var åpent. Pogacar satt trygt på tronen fra start til slutt.

– Pogacar kom aldri, aldri, aldri i problemer, sier Merckx.

Pogacar tok søndag sin fjerde sammenlagtseier, og er bare én triumf bak rekorden til Merckx, men uttalelsene til sloveneren har ført til spekulasjoner.

– Jo eldre man blir, jo større blir presset. Da jeg var ung bekymret jeg meg ikke om det. Nå begynner jeg å tenke at jeg ikke kan gjøre dette for alltid. Var dette min siste Tour? Man vet aldri, sier Pogacar til Sporza.

26-åringen som vant klatretrøyen i tillegg til touren sammenlagt hintet også om karriereslutt.

– Jeg ser ikke for meg at jeg holder på i altfor lang tid. OL i Los Angeles er et av mine mål, og det er om tre år. Etter det må jeg kanskje tenke på å gå av med pensjon, vi får se, sier sloveneren til L’Equipe.

Read Entire Article