E10 Bjørnfjell åpen igjen

2 weeks ago 16



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • Viser mye snø retning Riksgrensa, E10 over Bjørnfjell

    Foto: Statens vegvesen/webkamera
  • 19. januar 2025 kl. 21:15

    Mer trøbbel på Nordlandsbanen

    Været har preget togtrafikken nord i landet med flere innstilte tog den siste tiden. Et nytt ras over Nordlandsbanen søndag fører til buss for tog mandag.

    Raset skjedde på Eitrestraum nord for Trofors søndag, opplyser togselskapet SJ i en pressemelding.

    Det betyr buss for tog for tre avganger mandag.

    – Vi jobber aktivt med å normalisere trafikken her så snart det lar seg gjøre, skriver selskapet.

    Nordlandsbanen har vært stengt grunnet ras, rasfare og uvær siden mandag ettermiddag. Bane Nors pressevakt, Olav Nordli, sier at de hadde et håp om å få åpnet banen igjen i morgen, men at de ikke fikk det til.

    Han forteller at det er problemer flere steder på strekningen som gjør at togene uansett ikke ville kunne kjørt i normal hastighet.

    – Hvis det skulle åpnet igjen hadde det vært med saktekjøring på enkelte strekninger, sier Nordli til NTB.

    Han kan ikke gi noe estimat på når Nordlandsbanen vil åpne for gjennomgående trafikk igjen før dagslyset kommer, men han sier de håper å få åpnet for trafikk nord for Mosjøen i løpet av kvelden.

    For de reisende anbefaler Nordli å følge sin avgang på SJ sine sider.

    (©NTB)

  • 19. januar 2025 kl. 21:06

    E10 stengt på svensk side

    Europavei 10 Bjørnfjell er stengt på svensk side av grensen.

    Dette som følge av uvær, melder Statens vegvesen.

    Ny vurdering for om veien kan åpnes blir tatt natt til mandag klokken 03.00.

  • 19. januar 2025 kl. 20:40

    Buss av veien i Lofoten

    Politiet har mottatt en melding om en minibuss som har kjørt av veien i Flakstad, nærmere bestemt i Vareidkrysset.

    – Totalt fem personer involvert. Alle skal ha kommet seg ut av minibussen. Minibussen ligger på taket, opplyser May Wenche Hansen hos politiet søndag kveld.

    Senere søndag opplyser hun at ambulansen er fremme og at ingen fremstår som alvorlig skadet.

    – Minibussen er svenskregistrert, opplyser Hansen og legger til at det skal være snakk om turister. med formentlig turister.

    vareidkrysset

  • 19. januar 2025 kl. 16:48

    Respekter forbudet

    Politiet la søndag ned forbud mot ferdsel langs deler av Saltdalselva.

    Årsaken er store vannmengder og pågående arbeid med høyspent som følge av en ispropp fredag.

    Nå går også ordføreren i kommunen ut med en klar oppfordring til beboere i nærheten:

    – Vi anbefaler på det sterkeste at befolkningen respekterer forbudet og holder avstand, sier Runar Løvdal Jensen til Avisa Nordland.

    Han legger til at det jobbes videre med høyspentmastene, samt at det fortsatt gjenstår arbeid før alt vannet kan komme ut:

    – Nå når det blir høyvann skal det jobbes videre med å forsøke å få bevegelse i isen og proppen som står nede ved Saltnes.

    Enorme ismasser langs Saltdalselva i Saltdal.

    Foto: Robert Jentoft
  • 19. januar 2025 kl. 14:05

    Politiet legg ned ferdselsforbod i Saltdal

    Politiet legg ned eit forbod mot ferdsel langs delar av Saltdalselva i Nordland.

    Det er på grunn av store vassmengder og pågåande høgspentarbeid som følge av is-proppane fredag.

    Ferdselsforbodet gjeld for Saltdalselva på strekket Medbykrysset, til jernbanebrua ved Saltnes.

    – Publikum må halde seg vekke frå dette området, då det kan innebere fare å ferdast der slik situasjonen er no. Forbodet gjeld frå no og til annan beskjed blir gitt, skriv operasjonsleiar June Strans Jensen i politiet.

    Tidlegare idag blei fartsgrensa sett ned frå 80 kilometer i timen til 50 kilometer i timen. I nærleiken går det ein kommunal tursti som folk ofte brukar å til å vandre i.

    – I nedre del av elva, litt lengre ned enn Os, har det løysna heilt opp. Eg var der igår og såg og der var det heilt fint. Der renn elva fritt, men litt lenger ned mot Saltnes der som elva renn ut, der er det tett.

    Det seier Robert Jentoft, som bur i kommunesenteret Rognan, ikkje langt unna Saltdalselva.

    Det ligger fortsatt tett med ismasser i nedre del av elva. Fra Kvalnes bru på E6 er det mye is som ligger nedover elva mot utløpet på Saltnes.

    Foto: Robert Jentoft
  • 19. januar 2025 kl. 11:01

    Naturskader for flere milliarder kroner

    Storm, flom og skred forårsaket skader på hus og hjem for over 1,3 milliarder kroner i fjor, viser ferske tall fra Norsk Naturskadepool.

    Spesielt stormskader preget året 2024, opplyser kommunikasjonssjef Stine Neverdal i Finans Norge til P4.

    40 prosent av pengene som ble utbetalt, rundt 552 millioner kroner, skyldtes ekstremværet Ingunn som rammet Nordland, Troms og Finmark, Vestland, Møre og Romsdal og Trøndelag, vinteren 2024.

    Sammenlignet med fjoråret er det gjort langt mindre skader i 2024. I 2023 ble det utbetalt 4,5 milliarder kroner, og over halvparten var skader fra ekstremværet Hans som herjet i Sør-Norge i august.

    2023 omtales som et ekstremt år for naturskadeerstatning. I 2022 og 2021 ble det til sammenligning utbetalt henholdsvis 799,8 millioner kroner og 448,6 millioner kroner.

    (©NTB)

    Ekstremværet Ingunn herjet langs store deler av kysten i månedsskifter januar/februar i 2024. Her fra Bodø, der politiet anså det som utrygt å ferdes utendørs.

    Foto: Per-Inge Johnsen / NTB
  • 19. januar 2025 kl. 09:32

    Stort sett alle har fått tilbake straumen

    Fredag var rundt 4.000 kundar utan straum på Helgeland på grunn av sterk vind som tok med seg mange høgspentlinjer ned i bakken.

    Laurdag var i underkant av 800 kundar framleis utan straum. No har dei aller fleste fått straumen tilbake, seier Frode Dorp, kommunikasjonsansvarleg i straumselskapet Linja.

    – Stort sett alle har fått tilbake straumen. Det er vi godt fornøgde med, seier Dorp.

    Også idag skal Linea ut med helikopter for å få betre oversikt, spesielt i Vefsen, Grane og Hattfjelldal.

    – Vi har mykje arbeid i straumnettet for å reparere linjenettet permanent. Det kan for eksempel vere stoplar som halvvegs er knekt, seier Dorp.

    Dei reknar likevel med at det er enkelte husstandar som framleis er utan straum, på grunn av nokre få lågspentfeil.

    I morgontimane laurdag er straumlinjene framleis prega av uvêret. Her på Røssvoll i Rana kommune på Helgeland.

    Foto: Steinar Røssvoll
  • 19. januar 2025 kl. 08:29

    Eirin Maria Kvandal med sesongens første hoppseier – to norske på pallen i Sapporo

    Eirin Maria Kvandal (23) var best i begge omganger og vant klart søndagens verdenscuprenn i storbakken i japanske Sapporo.

    I tillegg klatret Thea Minyan Bjørseth (21) og ble nummer tre etter en sterk finale.

    Kvandals seier var sesongens første for de norske hoppkvinnene på øverste nivå. Den suverene triumfen kom i det ellevte rennet.

    Svev på 129,5 og 136,5 meter sørget for det. Kvandal ledet med nesten ti poeng etter første omgang, og til slutt var marginen på hele 20,4 til den tyske toeren Selina Freitag.

    Kvandal har vært på pallen seks ganger i vinter, og søndagens seier var hennes sjette totalt i verdenscupen. Den forrige kom da hun ble historisk skiflygingsvinner i Vikersund i mars i fjor.

    – Det er utrolig. Det føles godt å dele pallen med Thea, sa Kvandal i sitt seiersintervju til FIS.

    Bjørseth tok seg opp fra 6.- til 3.-plassen etter å ha greid 133 meter i finaleomgangen. Det var 9,5 meter bedre enn i omgangen før. Det var andre gang i vinter at Bjørseth hoppet seg inn på pallen i verdenscupen.

    Norge står med ni podieplasser på kvinnesiden denne sesongen. Lørdag ble Kvandal nummer tre i Sapporo, mens Bjørseth falt fra en topplassering.

    Anne Odine Strøm og Heidi Dyhre Traaserud endte på henholdsvis 11.- og 23.-plass søndag.

    Helgens konkurranser gikk uten Silje Opseth. Fredag falt hun på trening og ble sendt til sykehus for å få kneet sjekket. Flere undersøkelser hjemme i Norge venter.

    (©NTB)

    Eirin Maria Kvandal avbildet tidligere i sesongen. Søndag vant hun storbakkerennet i Sapporo.

    Foto: Jan Langhaug / NTB
  • 18. januar 2025 kl. 19:40

    Endrer til manuell dirigering

    Det vil fremover bli manuell dirigering fra klokken 07.00 til 10.00 og fra klokken 14.00 til 17.30 bli manuell dirigering i stedet for trafikklys over E10 Tjeldsundbrua.

    Det melder Statens vegvesen lørdag kveld.

    Trafikken slipper kun forbi i ett felt over bruen som følge av vegarbeid.

    Det har i lengre tid pågått arbeid på bruen som binder sammen Fastlands-Norges største øy, Hinnøya, med resten av landet. Arbeidet er foreløpig beregnet til å vedvare ut januar 2025.

    Bruen benyttes også av trafikk nordfra til Lofoten og Vesterålen.

    Tjeldsundbrua

    Foto: Henrik Einangshaug / NRK
  • 18. januar 2025 kl. 15:54

    Øksil kjempet tappert i NM-finale

    I deres første NM-finale møtte Øksil Bergen-laget TIF Viking.

    Sistnevnte ble til slutt for sterke - og tok med seg kongepokalen hjem.

  • 18. januar 2025 kl. 15:21

    Aukande optimisme i næringslivet – men inga kvilepute

    Bedriftene i Nordland er blant dei mest optimistiske bedriftene i landet, ifølge ei ny medlemsundersøking utført av NHO.

    Det opplyser dei i ei pressemelding. Undersøkinga blir gjort kvar månad blant dei totalt 34.000 medlemsbedriftene i landet.

    I Nordland ser dei fleste bedriftene lyst på dei neste seks månadane, sjølv om det er utfordrande i enkeltbransjar, ifølge NHO.

    – Det er flott å sjå at bedriftene ser lysare på tida framover enn dei gjorde i desember, og at så mange trur at 2025 kjem til å bli betre enn 2024. Det lovar godt for det nye året og tyder på at det går noko betre i næringslivet her nord, seier regiondirektør i NHO Nordland, Hans Christian Hansson.

    85 prosent av bedriftene opplyser at marknadssituasjonen er god eller tilfredsstillande. Vidare trur nesten 40 prosent at 2025 blir betre enn 2024.

    – Samtidig er det framleis utfordringar å ta tak i for næringslivet, seier han.

    Han viser til at byggenæringa har det vanskeleg.

    – Her er det viktig at politikken bidrar til å få fart på blant anna bustadbygginga i landet. Vidare er det store utfordringar innanfor samferdsel i fylket, særleg på Nordlandsbanen og på hurtigbåt der vi ser eit svekka tilbod og for dårleg regularitet.

    Regiondirektør i NHO Nordland, Hans Christian Hansson.

    Foto: Roar Wiik
  • 18. januar 2025 kl. 15:09

    Kolonnekjøring utover ettermiddagen

    Det vil bli kolonnekjøring på Europavei 10 over Bjørnfjell i Narvik utover lørdag ettermiddag.

    Det melder Statens vegvesen.

    Det er foreløpig ventet at kolonnekjøringen vil vedvare til klokken 17.00 lørdag.

  • 18. januar 2025 kl. 13:25

    Spår betre vêr enn venta

    I Nord-Noreg har det vore varsla eit oransje farevarsel for vinkast for slutten av helga.

    Dette er no nedgradert, opplyser Meteorologisk institutt.

    Farevarselet er erstatte av eit gult farevarsel for polare lågtrykk.

    Det er framleis venta oransje farevarsel, altså betydeleg fare, for snøskred og flaum i større delar av Nord-Noreg. I delar av Trøndelag og på Helgeland er det venta flaumfare.

    gult farevarsel polare lågtrykk

    Foto: Meteorologisk institutt
  • 18. januar 2025 kl. 12:38

    Beiarmat med to nye "spesialitetsmerke"

    Beiarmat, som produserer ost og kjøt av geit og kje frå eigne lokale garder, har no kome seg gjennom prosessen med å få Spesialitetsmerket.

    Det har dei oppnådd med sine to ostar Geitsæter og Beiarværing. I går blei dei krona med heider og ære for å ha fullført arbeidet, opplyser Nordland fylkeskommune.

    Merkeordninga blir utdelt av Norsk Mat og skal vise veg til det beste av lokalmat- og drikke i Noreg.

    Ein uavhengig jury med høg matfagleg kompetanse avgjer kva produkt som kvalifiserer til ordninga.

    To menn får tildelt ein pris

    Foto: Hanne Sofie Trager
  • 18. januar 2025 kl. 11:02

    Kvandal med ny pallplass – tredje best i Sapporo

    Eirin Maria Kvandal tok seg inn på verdenscuppodiet for femte gang i vinter da hun ble nummer tre i storbakkerennet i Japan.

    Hun ble kun slått av den suverene canadieren Alexandria Loutitt og Lisa Eder fra Østerrike.

    Loutitt fikk en seiersmargin på 12,7 poeng. Det var ytterligere 0,6 poeng ned til Kvandal.

    Også etter førsteomgangen lå Kvandal som nummer tre. Da gjorde hun 125,5 meter, mens hun i finalen la på ytterligere 3,5 meter.

    Det er femte gang denne sesongen at Kvandal tok en pallplass i verdenscupen.

    (NTB)

    Eirin Maria Kvandal avbildet tidligere i sesongen.

    Foto: Jan Langhaug / NTB
  • 18. januar 2025 kl. 10:25

    Midlertidig ope for personbilar

    I Stamsund i Vestvågøy i Lofoten kan personbilar passere anleggsområdet på fylkesveg 817 fram til måndag 20. januar klokka 07:00.

    Mjuke trafikantar må framleis bruke stien over Halsan eller via vestsida av Lerøy fabrikkar og til Buøyvegen.

    Det pågåande arbeidet på staden er som følge av bygging av fortau på 1,1 kilometer lang strekke mellom Steinekrysset og Hartvågen, opplyser fylkeskommunen.

    Det skal også bli sett opp nye gatelys, samt bygge nytt og reparere eksisterande overvatnsystem. Arbeidet vil pågå fram til sommaren.

    – Vi har forståing for ulempene med stengt veg, så vi er glade for moglegheita til å redusere litt på desse. No blir det ope på same vis som førre helg. Det er trange forhold på staden, så den midlertidige passasjen gjeld framleis berre for personbilar.

    Det seier byggeleiar Ernst Nøkkevangen i Nordland fylkeskommune i ei pressemelding.

    Fv. 817 i Stamsund medio januar 2025

    Foto: Arne Johnny Bruland / NFK
  • 18. januar 2025 kl. 09:27

    Sjåfør mista lappen

    Politiet har arrestert ein person dei mistenker at har køyrt i ruspåverka tilstand i Bø.

    Personen er framstilt for bevissikring og har mista lappen.

    – God vitneopplysningar førte til at politiet kunne ta hand om personen, skriv operasjonsleiar i politiet, Remi Johansen.

  • 17. januar 2025 kl. 22:46

    E6-bru kan bli stengt grunnet sterk vind

    Hålogalandsbrua på Europavei 6 mellom Narvik og Bjerkvik kan bli stengt på kort varsel fredag kveld.

    Dette grunnet sterk vind, melder Statens vegvesen.

    Omkjøring vil i så fall bli om Rombaksveien og E10 Trældalskrysset.

    Statens vegvesen

    Foto: Statens vegvesen

Ti tonn med sprengstoff i lufta 00:51

Neste

Read Entire Article