Nok en gang ser Donald Trump ut til å undervurdere Kinas styrke.
Publisert: 14.10.2025 10:40
Mens USAs president Donald Trump forsøker å lage fred i Midtøsten, fyrer han opp under en annen konflikt: Handelskrigen mellom USA og Kina.
De to landene har de siste månedene hamret løs på hverandre. Rett før helgen kunngjorde Kina nye begrensninger i eksport av sjeldne mineraler og metaller og produkter som inneholder disse. Det er dramatisk fordi USA er avhengig av disse produktene for å lage det meste av elektronikk.
Trump hevdet han ble tatt på sengen av tiltakene. I kjent stil svarte han med nye trusler. USA vil legge 100 prosent toll på toppen av tollsatsene kinesiske varer møter i dag. I tillegg vil USA innføre eksportkontroll på all kritisk programvare.
Det gikk ikke mange timer før Trump tilsynelatende endret tone.
– Ikke bekymre dere for Kina. Alt vil bli bra! Den høyt respekterte president Xi hadde bare et dårlig øyeblikk, skrev han på Truth Social.
Trump skrev attpåtil at USA ønsker å hjelpe Kina.
Men Kinas president Xi Jinping fremstår sterkere enn Trump. Det er det flere grunner til.
Les hele saken med abonnement