Akkurat nå
I alt fem personer mistet livet i en frontkollisjon mellom to personbiler på E8, rundt 16 kilometer sør for Tromsø natt til søndag. Tirsdag offentliggjorde politiet navnene.
Politiet frigir tirsdag navn og bilder på de omkomne. De pårørende er orientert og har tilgjengeliggjort bilder som pressen kan benytte.
En sjette person som satt i den ene av bilene overlevde ulykken. Kvinnen ble natt til søndag brakt til Universitetssykehuset i Nord-Norge med det som betegnes som alvorlige skader.
Disse omkom i ulykken:
- Audun Andreassen Hellebust (18). Fra Ramfjord.
- Jonas Gabriel Kanstad Hansen (18). Fra Ramfjord.
- Kenneth André Koch Sørensen (18). Fra Ramfjord
- Svein Johnny Jenssen (63). Fra Kaldfjord
- Unni Eva Jenssen (59). Fra Kaldfjord
Politiet har frigitt navn og bilde i samråd med de pårørende.
De tre 18-åringene som satt i den ene bilen var nære venner, mens de to i den andre bilen var et ektepar.
1 av 4
Våte kjøreforhold
Politiets teori er at det har vært en front mot front-ulykke.
Det var 80-sone og ingen midtdeler der ulykken skjedde. Det var også regnvær og våte kjøreforhold på ulykkesstedet, men politiet vet ikke om dette har hatt innvirkning på ulykken.
På en pressekonferanse søndag sa politiet at det var sivile som først ankom ulykkesstedet.
– Vi ønsker å rekke en stor takk til sivile som kom til stedet og varslet om ulykken, og utførte førstehjelp frem til nødetatene kom frem. De har gjort en formidabel innsats, i en forferdelig tragedie, sa politiets operasjonsleder Henrik Melsbø på pressekonferansen.
Ulykken er den verste enkeltulykken i Norge siden 2. september 2018. Da omkom fem mennesker da en veteranbil mistet bremsene og kolliderte med en fjellvegg ved Rjukan.
Advarer mot å dele ulykkesbilder
Troms politidistrikt opplyser i en pressemelding at de har informasjon om at det deles bilder og videoer fra åstedet blant unge i Tromsø. Disse kan oppleves som sterke, advarer Troms politidistrikt.
– Denne type deling kan være en ekstra belastning for de pårørende og andre berørte. Dette kan også være straffbart, hvis eksempelvis omkomne personer er synlige. Vi oppfordrer publikum til heller å ta kontakt med politiet, da slike bilder og video kan ha betydning for etterforskningen, skriver politiadvokat Jacob Bergh.